DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Diyarbakır ve Mardin'de çıkan yangına ilişkin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantılarında yaptıkları konuşmalarda yangının çıkış sebebini “anız” olarak göstermelerine tepki gösterdi. Çandar, “Cumhurbaşkanı 'anız' demiş bitirmiş olayı, adli makamlar neyin tahkikatını yapacaklar” dedi.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Meclis Genel Kurulu'nda Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangına ilişkin konuştu. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddialarına da Meclis kürsüsünden yanıt veren Çandar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu iddialara karşılık yayınladığı açıklamayı aktardı.

Çandar'ın açıklamaları şöyle:

"Muazzam bir felaket yaşadık, büyük bir yangın yaşadık. 15 can kayboldu, binlerce hayvan telef oldu, evlere ateş düştü. Bu vesileyle hemşerilerime, Diyarbakır halkına, Mardin halkına, bölge halkına başsağlığı diliyorum.

Bugün Cumhurbaşkanı’nı dinledik; Cumhurbaşkanı neredeyse bu büyük felaketten bir hafta sonra Diyarbakır ve Mardin’i hatırladı ve başsağlığı diledi. Ama hatırlarken, yanlış bir hatırlama yaptı, konuşmasına girerken '20 Haziran Perşembe günü Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nda çıkan anız yangını milletçe hepimizin yüreğini yakmıştır' dedi. Anız yangını olduğunu tespit etti. Ortağı da dün 'anız yangını' olarak tespit etmişti. Herkesin, savcılık dahil olmak üzere DEDAŞ’ı tespit ettiği bir yerde Cumhurbaşkanı da ortağı da nedense 'anız yangınında' ısrar ediyor. Bir süre sonra Cumhurbaşkanı diyor ki; 'Adli ve idari tahkikat neticesinde yangının çıkış nedenleri hiçbir soru işaretine mahal bırakmayacak şekilde ortaya konacaktır.' E ortaya konmuş zaten, anız denmiş, adli makamlar neyin tahkikatını yapacaklar, Cumhurbaşkanı 'anız' demiş bitirmiş olayı.

"SORUMLULUK, BELEDİYELERİN ÜSTÜNE YIKILMIŞ DURUMDA"

Cumhurbaşkanı konuşmasının bir yerinde diyor ki: 'Yangına müdahale öncelikle büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda olmasına ve bunlar görevlerini yapmamalarına rağmen…' Cümle bu. Şimdi bu 68 kilometreye yayılmış olan yangının sorumluluğu, belediyelerin üstüne yıkılmış durumda. Cumhurbaşkanı’nın bu cümlelerini okuyunca, dün Galip Ensarioğlu’nun burada AKP grubu adına yaptığı konuşmanın mazur görülmesi gerektiği kanısındayım. Çünkü onun konuşmasında ileri sürdüğü bütün iddialar bizzat Cumhurbaşkanı tarafından üstlenilmiş durumda.

AKP sözcüsünün dünkü konuşmasına karşılık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bugün bir açıklama yaptı. 'Galip Ensarioğlu’nun iddia ve ithamları manipülasyondan ibarettir' diye rakam rakam çürütüyor dünkü konuşmada ileri sürülen her bir iddia ve cümleyi. Vakit darlığı nedeniyle sadece son cümleyi okuyacağım, 'Milletvekilinin, konuşmasının devamında İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız bünyesinde görevli bir müdürün eşine ait arsasında imar değişikliği yapıldığına dair iddiası da çamur at, izi kalsın deyiminden öteye geçmemektedir. 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunlarını asgari düzeyde bilen herkes bilir ki imar değişikliği ancak seçilmiş meclis kararı ile alınmaktadır. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Kararları incelendiğinde böylesi bir kararın olmadığı görülmektedir.” Dün belediyeye yönelik bütün itham ve eleştiriler olmayan, muhal şeyler üzerinden yapılmıştır. Bunu Diyarbakır Milletvekili olarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi üzerinden dile getirmiş olayım."

Kaynak: ANKA