Mehmet Mucahit CEYLAN – ÖZEL HABER

Diyarbakır ve Mardin’de 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 44 kişinin yaralandığı yangınlarda telef olan ve yaralanan çok sayıda hayvan da var.

Yaralı hayvanların görüntüleri yürek burkarken, hayvanseverler, veterinerleri bölgeye yaralı hayvanları tedavi etmeye çağırdı. Yangında yara almış hayvanlarla ilgili ne yapılacağı merak konusuyken, DEM Partili Bismil Belediyesi Eş Başkanı Güven Tanrıkulu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar tepkiye neden oldu.

“ÖNCE TEDAVİLERİNİN YAPILMASI VE ACILARININ DİNDİRİLMESİ LAZIM”

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler, belediyenin alelacele yaralı hayvanların kesimine tepki göstererek, şunları söyledi:

“Bunlar yaralı hayvandır, niye kesiyorlar, neye göre kesiyorlar, çok yanlış bir şey. Köylüler bu hayvanların kesilmesini istese de onların biz kesmiyoruz demesi lazım. Bu hayvanlar zaten acı çekiyor. Tüm bunlara veteriner karar vermesi lazım. Önce tedavilerini ve acılarının dindirilmesi lazım. Alelacele olmamalı.”

YARALI HAYVANLAR BOĞAZLANDI

Bismil Belediyesi Eş Başkanı Tanrıkulu’nun paylaştığı fotoğraflarda kısmen yanmış besi hayvanlarının kanlı bir şekilde bıçakla boğazlanma ve derilerinin yüzülme anları görünüyor. Tanrıkulu, X hesabı üzerinden buzlanmadan yapılmadan fotoğrafları şu notla paylaştı:

“Çınar’daki yangından kurtulan yaralı koyunları halkımızın talebi üzerine Bismil Belediyesi olarak kesimini sağlıyoruz.”

Muhabir: Mehmet Mucahit Ceylan