Veli Baltacı - Özel

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kayapınar aday adayı Velat Özkan, deprem sürecinden sonra belediyelerin eksikliğini görüp belediye başkanlığı için başvuruda bulundu.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’i ziyaret eden Özkan, projelerini açıkladı. Eczacılık yapan Özkan, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu ve belediye bünyesinde Afet birimi kurulabileceğini ifade ederek, “Bu işi gerçek anlamda yapabilecek ekipler ev ziyaretlerinde bulunan o evin içinde güvenli noktalar ve eğitimler ile insanlar depremde hazır hale getirilmelidir” dedi.

KOOPERATİFÇİLİK

Özkan, istihdam yaratabilecek kooperatifçiliğe önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Hem istihdamı artırır. Hem işsizliği azaltır. Belediyenin kuracağı Kooperatif ile üretici arasında anlaşma yapılarak hem üretimin artırılmasına hem de istihdam sağlanmasına destek vermiş olur.”

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Kentte son yıllarda madde bağımlılığının arttığına dikkat çeken Velat Özkan, şöyle devam etti: “Bağımlılık sorununu çözebilmek için önce o insanların umutsuzluğunu çözmen lazım. Hayat kaygısı kalmayacak. Belediye bağımlılıkla ilgili öncü olabilir. Bağımlılık ciddi bir problemdir bu bölgede. Belediye en halka ulaşabilecek üst noktadır. Kendi bünyesindeki bir birimle o ailelerle temasa geçip ikna sürecine katabilir. Hastanın tedavisinin doğru ve detaylı bir şekilde yapıp yapmadığı takip edilir. Bu sorunla ciddi bir mücadele edilebilir diye düşünüyorum.”

EĞİTİM DESTEK EVLERİ

Özkan, şöyle devam etti: “Hiçbir özel eğitim almamış öğrenciler için eğitim destek evleri açılabilir. Ayrıca sorunların çözümünde STK’lar ile birlikte katılımcı belediyeciliği önemli buluyorum. Sağlıkla ilgili bir sorunda Tabipleri Odası veya Eczacılar Odasını es geçerek sorunu çözmek doğru değildir. Avrupa’daki gibi oluşturulan komisyonla denetlenebilir Belediyecilik uygulanabilir. Harcamaları Belediyenin binasına asmaktansa böyle bir sistem kurup denetlenebilir ve şeffaf belediyecilik anlayışı hakim olur.”

Editör: Fuat BULUT