28 Kasım 2015'te Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde başına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Tahir Elçi, sosyal medya kullanıcıları tarafından en çok sorgulanan isimler arasında yer almaya başladı. Elçi'nin hayatı hakkında bilgiler araştırılıyor. Peki, Tahir Elçi kimdir? Neden öldü? Tahir Elçi hakkında tüm merak edilenleri sizler için haberimizde derledik…


TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Elçi, 1966 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde doğdu. Hukuk eğitimini Dicle Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra uzun yıllar Diyarbakır Barosu'nda avukatlık yaptı ve insan hakları alanında önemli çalışmalara imza attı. Bu süre zarfında Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisi'nde uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, birçok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca 1998 yılından bu yana staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermiştir. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesi olan Tahir Elçi, ayrıca Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmekteydi.2012 yılında Diyarbakır Barosu Başkanı seçildi ve görev süresi boyunca birçok insan hakları konusunda mücadele verdi.

Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi Kimdir, Neden Öldü3


CNN’DEKİ PROGRAMDAN SONRA HEDEF GÖSTERİLDİ

Elçi, 2015 yılında CNN Türk'te katıldığı bir programda yaptığı "PKK, terör örgütü değildir. Silahlı, siyasal bir harekettir" açıklamasıyla gündeme geldi ve bu açıklamaları nedeniyle birçok eleştiriye maruz kaldı. Açıklamalarının ardından gözaltına alındı ve hakkında dava açıldı. Ancak Elçi, bu süreçten adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Evli ve iki çocuk babası olan Elçi, eski Bayındırlık Bakanlarından Şerafettin Elçi'nin de akrabasıdır.

Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi Kimdir, Neden Öldü4


BARIŞ İSTERKEN ÖLDÜRÜLDÜ…

Ölümüne yol açan olay ise 28 Kasım 2015'te Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde düzenlediği bir basın açıklaması sırasında gerçekleşti. Hendek ve barikat olayları başta olmak üzere bölgedeki çatışma ve ölümlere dikkat çeken Elçi, barış ve huzur ortamının tesisini isterken, açılan ateş sonucu başına isabet eden bir kurşun nedeniyle hayatını kaybetti. Elçi'nin ölümüne yol açan kurşunun hangi silahtan çıktığı ve kim tarafından ateşlenmiş olabileceğine dair rapor hazırlayan İngiltere merkezli Forensic Architecture [en] kuruluşu, Elçi'nin üç polisten birinin silahından çıkan kurşunla öldürüldüğü sonucuna vardı. Ölümü dünya basınında geniş yer bulan Elçi'nin ölümünden sonra birçok şehirde protesto gösterileri olmuş, bu gösterilerde zaman zaman polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştır. Elçi, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'na defnedilmiştir.


TAHİR ELÇİ NEDEN ÖLDÜ?

Tahir Elçi'nin ölümü, hukuk dünyası ve insan hakları savunucuları tarafından büyük bir kayıp olarak değerlendirilirken, olayın faili oldukları iddiasıyla yargılanan 3 polis memuru hakkında dün beraat kararı verildi. Elçi’nin avukatları ve baro başkanları, olayı istinaf mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

Kaynak: WİKİPEDİA