Diyarbakır Barosu, Diyarbakır ve Mardin'de meydana gelen yangınların ardından sosyal medya hesapları üzerinden Kürt kimliği üzerinden hakaret ve nefret içerikli paylaşımda bulunanlar hakkında 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik veya Aşağılama suçu kapsamında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

baro

12 kişi hayatını kaybetmişti

Önceki gün Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesinde çıkan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi yoğun bir şekilde etkilendi. Olayın ardından 12 vatandaş yaşamını yitirdiği, çoğu hastanın tedavisi Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da tedavileri sürüyor.

Diyarbakır Barosu açıklama yaptı

Kamuoyuna yansıyan haberlerle beraber birçok sosyal medya hesabında yangından etkilenen vatandaşlara ilişkin hakaret içerikli paylaşımlar gündeme geldi. Olayın ardından Diyarbakır Barosu harekete geçti. Hakaret içerikli paylaşımlarda bulunanlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) tanımına göre; Mağdurun mülkün ya da işlenen bir suçun hedefinin, gerçek veya hissedilen ırk, ulusal ya da etnik köken, dil, renk, din, cinsiyet, yaş, zihinsel ya da fiziksel engellilik, cinsel yönelim veya diğer benzer faktörlere dayalı olarak benzer özellikler taşıyan bir grupla gerçek ya da öyle algılanan bağı, bağlılığı, aidiyeti, desteği ya da üyeliği nedeniyle seçildiği, kişilere veya mala karşı suçları da kapsayacak şekilde işlenen her türlü suçtur.

Türkiye'nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletlerin Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 20’nci maddesinde, ‘ayrımcılığı, düşmanlığı veya şiddeti kışkırtan her türlü ulusal, ırkçı veya dinsel nefret savunusunun kanunla yasaklanacağı belirtilmiştir.

‘Ayrımcı ve nefret içerikli söylemlerde bulunulmuştur’

Şüpheliler tarafından yangından etkilenen yurttaşlara yönelik hakaret içerir, ayrımcı ve nefret içerikli söylemlerde bulunulmuştur. Müsnet suç açısından, kamu barışının bozulma ihtimali suçun işlenmesi için yeterlidir. Bu kapsamda, şüphelilerin yangından etkilenen yurttaşlara yönelik aleni bir şekilde Kürt kimliğine nefret ve hakaret edici, sözlü saldırıları gözetildiğinde, şüphelilerin TCK’nın 216. Maddesi gereğince yargılanması ve cezalandırılması gerekir.”

Kaynak: HABER MERKEZİ