ÖZEL HABER - Ali Çekdar KORKMA

Diyarbakır’ın elektrik sorunu gün geçtikçe devam ediyor. Kentin özellikle Bağlar İlçesi'nde yaşanan elektrik sorunu vatandaşları canından bezdirdi.
Kentin elektrik yapısını karşılayan DEDAŞ elektrik çalışmalarına devam etmesine rağmen Bağlar’da 1960’lı yıllardan kalma elektrik sistemine henüz bir çözüm bulunamaması bölgede sorun olmaya devam ediyor.

Diyarbakır Elektriğinde 1960’Lı Yıllardan Kalma Sorun4


Bağlar semtinde bulunan elektrik direkleri herhangi bir rüzgar yağmur gibi afetlerde sürekli elektrik kesintilerine yol açıyor. 1960’lı yıllardan kalan elektrik direk teknolojisinin 2024 yılında hala kullanılması sorunun ne denli olduğunu gözler önüne seriyor.


DEDAŞ'TAN CEVAP GELDİ

Bağlar ilçesinde ve bazı semtlerde aşırı rüzgâr ve sağanak yağışı durumlarında yaşanan kısa süreli elektrik kesintilerine DEDAŞ’tan cevap geldi.
Türkiye genelinde ve dünya çapında beton direkli şebeke sisteminin kullanıldığını belirten DEDAŞ yetkilileri, ‘’2005 yılında Bağlar ilçesinin büyük bir bölümünde şebeke yenilenmiş, izoleli iletkenler kullanılarak mahallelerdeki tüm yapı değiştirilmiştir. Yer altı dönüşümü yapılan bölgelerde, dar sokaklarda kazı çalışmaları zor olmakla birlikte, önümüzdeki yıllarda yatırım programına alınarak bu dönüşüm çalışmalarına devam edilecektir” dedi.

Diyarbakır Elektriğinde 1960’Lı Yıllardan Kalma Sorun3


PLANLARIMIZ ARASINDA

Yetkililer, “Şehir merkezindeki abonelerin yüzde 75'inin enerji altyapısı 2015 yılından bu yana tamamen yenilenmiş, bunun yüzde 45'i yer altı şebekesine dönüştürülmüştür. Bu yıl da yatırım planlarımız arasında yer alan Bağlar ilçesi Bağcılar mahallesinde yer altı dönüşüm çalışmaları devam etmektedir’’ diye belirtti.

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA