FUAT BULUT – HABER

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya tarafından gündeme getirilen hafif raylı sistem projesi ödeneği ile ilgili tartışmaları ikinci kez Meclis’e taşıdı.

12 Ocak’ta Demir Otel’de basın toplantısı düzenleyen DTSO Başkanı Mehmet Kaya, 2023 yılı Oda faaliyet raporunu açıklarken, hafif raylı sistem proje ile ilgili ilginç bir iddiada bulunmuştu. Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu projelerden birinin hafif raylı sistem olduğunu ve Türkiye’deki büyükşehirlerin çoğunda bu sistemin bulunduğunu ifade eden Kaya, “2017 yılından beri hafif raylı sistemle ilgili Bakanlık’tan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ödenek geliyor. Yani kayyumdan sonra her yıl ödenek geliyor. En son 2023 yılında 642 milyon lira ödenek geldi. Fakat bu gelen ödeneklerin hiçbiri bir proje bile yapılmadan maalesef geri gitti” demişti.

BELEDİYE: İDDİA ASILSIZ VE GERÇEK DIŞI

Bu açıklamadan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, iddianın doğru olmadığı ifade edilerek, şöyle denilmişti: "Bazı basın yayın organlarından DTSO Başkanı Mehmet Kaya'nın açıklamalarına dayandırılarak verilen haberlerde; Ulaştırma Bakanlığı'nın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne hafif raylı sistem için belediyeye ödenek gönderdiği, ödeneğin kullanılmayarak geri gönderildiğini ve ya başka amaçla kullanıldığı bilgisi tamamen asılsız ve gerçek dışıdır."

DTSO’DAN BELGELİ YANIT

Kent ve ülke gündemine taşınan olayla ilgili bu kez DTSO’dan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Ulaştırma Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne bütçe aktarıldığını gösteren bir resmi evrakla yanıt verilmişti. Belgeleri sosyal medya hesabından paylaşan DTSO, "2023 yılı Yatırım Programında Dağkapı-Hastane Hafif Raylı Sistem hattı için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ayrılan tutar 642.601.714 TL’dir. Yatırım Programlarına Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın https://www.sbb.gov.tr/kamu-yatirim-programlari/ web sitesinde ulaşabilirsiniz" ifadesine yer vermişti.

TANRIKULU YENİDEN MECLİS’E TAŞIDI

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, konuyu bu kez TBMM gündemine taşıdı. Videolu mesaj da yayınlayan Tanrıkulu, kentin sahipsiz olmadığını belirterek, “Soruyorum; Diyarbakır’a merkezi bütçeden hafif raylı sistem için ne kadar harcanmıştır? Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumuna soruyorum: Bütçe ayırdınız mı? Bütçeyi ne yaptınız? Şeffaf bir şekilde Diyarbakırlı hemşehrilerimize bilgi veriniz” dedi. Tanrıkulu, konuyla ilgili 14 Kasım 2023 tarihinde verdiği önergesine yanıt verilmediğini, metni revize ederek yeniden TBMM Başkanlığı’na sunduğu bilgisini verdi. Tanrıkulu’nun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şu ifadeler yer aldı:

“*Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan “Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi” ile ilgili olarak çalışma yapılmamasının gerekçesi ve izahı nedir?

*Diyarbakır’da 2016 yılından günümüze kadar yatırım programında olan ancak herhangi bir çalışma yapılmayan “Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi”nin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda etkili ve somut adımlar atılacak mıdır?

*17 Ocak 2024 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre halihazırda “Kentiçi Hafif Raylı Sistem” dağılımı nasıldır?

*Diyarbakır’da raylı sistem için yapılan ödeneğin başka işler için harcandığı iddiaları doğru mudur?

*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem için ayrılan 642 milyon TL’lik ödeneği geri gönderdiği iddiaları doğru mudur?

*Anılan iddialar doğru ise, kamuoyuna gerekli açıklama yapılacak mıdır?

*Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla yatırım programında olan ama tamamlanmayan ‘Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projeleri’nin bir an evvel hayata geçirilmesi için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılacaktır?”

Editör: Fuat BULUT