FUAT BULUT

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kardeş Şehir” uygulaması kapsamında Diyarbakır’ın Hani ve Çermil ilçe belediyelerine destek amaçlı kolları sıvadı. İlk adım, tarım ve hayvancılığın gelişkin olduğu Hani İlçesi’nde modern bir hayvan pazarını inşa etmek oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram başkanlığındaki heyeti Hani’ye gönderen Demir, Hani’ye destek için yapılacak hayvan pazarı inşası kararını oy birliğiyle belediye meclisinden geçirdi.

“KARDEŞ DİYARBAKIR’IMIZIN YANINDAYIZ”

Bu karar sonrası geçen yıl inşaat temeli atıldı. Hayvan pazarı projesinin ilçe ekonomisi için önemli olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hani ilçesi devletimizin yaptığı yatırımlar sayesinde giderek büyüyor ve gelişiyor. Biz de kardeş şehrimiz Diyarbakır’ın yanında olup, ilçeye çok şık ve modern bir canlı hayvan pazarı yapacağız” dedi.

KENTİN EN MODERN PAZARI OLACAK

Hani’nin sosyo ekonomik açıdan kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak hayvan pazarında, 15 metrekarelik yem deposu, 250 ve 500 kişilik olmak üzere 108 metrekarelik foseptik, 60 metrekarelik dezenfeksiyon havuzu, bin 493 metrekarelik badok binası, 91 metrekarelik adak satış binası, 8.5 metrekarelik karantina ahırı, 25 metrekarelik gübre depolama alanı, 72 metrekarelik su deposu, 25 metrekarelik güvenlik ve kontrol binası, 204 metrekarelik idari bina ve 697 metrekarelik otopark alanı yer alıyor.

“HİZMETLER KARDEŞLİĞE VESİLEDİR”

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, “Bu kardeşliğin olması gerekiyordu ve hizmetler kardeşliğe vesiledir. Önemli olan ülkedeki halkların birbirlerini ve kültürlerini tanımalarıdır. Aynı dine mensup halkların kültürlerini birleştirerek birbirlerini daha iyi tanıyabilirler.

Samsun Belediye Başkanı, bizimle kardeş oldu. Ve halkımıza verilebilecek en güzel desteği bu projeyle verdi. Bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için hayvan pazarı yapımı projesine destek verdiler. Halkımız bundan büyük bir mutluluk duyacak. Hem bu pazar vesilesiyle ticaretini yapar, hem de Samsun'u her zaman taktirle karşılar. Diyarbakır'ın ilçeleri açısından bir ilk olacak bu hayvan pazarı. 10 gün içinde inşallah pazarı hayata geçiriyoruz.

“SAMSUN’A ZİYARETE GİDECEĞİZ”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibine bu proje için destek verdikleri için teşekkür ediyorum. Diyarbakır Valisi ve Genel Sekreteri de aracı oldukları için onlara da teşekkür ediyorum. Açılışta Samsun Belediyesi'ni de tabi ki de davet edeceğiz. Biz de Samsun'a ziyarete gideceğiz” dedi.

Editör: Fuat BULUT