ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

DEM Parti’den Diyarbakır Büyükşehir Eş Başkan aday adayı olan Serra Bucak, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’i ziyaret eti.
Aday adaylık süreçlerinin çok iyi geçtiğini belirten Bucak, "Çok büyük bir yoğunluk var. Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkan aday adayları olarak 15 ilçeyi ziyaret ettik. Ve halen de ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Toplantılar gerçekleştirdik, aileler ve kadınlarla bir araya geldik. Halkın da bize olan yaklaşımı çok iyi, yaptığımız çalışmalarda büyük verimler elde ettik" dedi.

Diyarbakır'a Kadın Kimliğini Kazandıracağız2


"KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR POLİTİKA YÜRÜTÜYORUZ"


Uzun süredir parti olarak eş başkanlık sistemi ve güçlü kadın politikalarının olduğuna da vurgu yapan Bucak, "Biz kadın özgürlükçü, demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir yerel yönetimler anlayışını güdüyoruz. Ve yerel demokrasiyi de bu temelde ele alıyoruz. Yerel demokrasinin olmazsa olmaz temel taşlarından bir tanesi de katılımcılık, çoğulculuk ve kadın bakış açısı. Bilindiği gibi iki dönemdir kayyım atanan şehirlerimizde kadınlara dair ne varsa maalesef ki tahrip edildi, özünden uzaklaştırıldı.

İlk yıllarda kadın politikalar dairle başkanlıkları ve müdürlüklere erkek müdürler atandı. Diyarbakır'da birçok kadın kurumu, dernek ve merkezleri vardı hepsi kapatıldı. Bir ton haksızlık ve hukuksuzluklar yaşandı. Seçimler sonrası, bütün bu haksızlıkları ortadan kaldıracağız. Çalışmalarımızı kadın özgürlükçü paradigması doğrultusunda ele alacağız.

Diyarbakır'a Kadın Kimliğini Kazandıracağız3

Yeniden kadın politikalar daire başkanlığı ve müdürlükleri kuracağız. Kadın merkezleri, kadın sığınma evleri, kadın alanları kuracağız. Şiddet ve katliamlara karşı mücadele edeceğiz. Kadınların istihdam edilmesi için Sivil Toplum Kuruluşları ve iş kadınlarıyla bir araya geleceğiz. Onların fikirleri ve önerileri doğrultusunda projeler geliştireceğiz, yerel yönetimler olarak destekler sağlayacağız. Ayrıca belediyelerin önemli yerlerinde kadınların görünür olmasını sağlayacağız, kadın çalışan sayısını artıracağız. Bu anlamda deneyimimiz büyük" dedi.

"KAZANIMLARIMIZI TEKRAR GERİ ALACAĞIZ"

“Diyarbakır'ı yeniden kadın kenti yapacaklarını” ifade eden Bucak, şöyle devam etti: "Bu kenti yeniden bir kadın kenti yapacağız. Kamusal, sosyal, iş alanlarında ve diğer bütün alanlarda kadınların görünür olmasını sağlayacağız. Söz koyan, eylemini yürüten bir yerden kadın çalışmalarımızı yürüteceğiz. Kayyımlardan önce Diyarbakır'ın kadın kenti olması için çok önemli çalışmalar yürütmüştük. Büyük bir ivme kazanmıştık, bizden alınan bütün bu kazanımlarımızı seçimler sonrası tekrar geri alacağız ve Diyarbakır'a yeniden kadın kimliğini kazandıracağız. Kentteki tüm kadınlarla bunu başaracağız.”

Editör: Güneş OCAĞA