4Q2A2435

Fatma TEMEL/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- Meryem Ana’nın ‘Göğe Yükseliş Yortusu’ her yıl 15 Ağustosta kutlanıyor. Diyarbakır’da yaşayan son Keldaniler olan Karadayı ailesi, 30 yıl aradan sonra Mar Petyun Katolik Kilisesi’nde ‘Göğe Yükseliş Yortusu’ kutladı.

Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi Başkanı Yusuf Karadayı, ailesiyle tütsü yakma ritüelinden sonra ilahiler okudu. Ayin sonunda bayramın simgelerinden olan üzüm adak olarak gelen misafirlere verildi.

4Q2A2414

Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi Başkanı Yusuf Karadayı, 30 yıl aradan sonra yapılan Göğe Yükseliş Yortusu ile ilgili gazetemize konuştu. Karadayı şunları söyledi: “Kilisemiz açıldığı için bugün Meryem Ana’nın Bayramı’nı kutladık. 15 Ağustos’u ailem ve cemaatle birlikte kutladık. İlahiler okunduktan, namaz kılındıktan ve çanlar çaldıktan sonra üzüm dağıtılır. Ve bir dahaki bayrama kadar üzüm tüketilmez. 30 yıl aradan sonra kilisemizde kendi çabalarımızla bu bayramı kutladık. Kilisenin bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bayramımız kutlu olsun. Barış, huzur getirsin“ dileklerinde bulundu.

4Q2A2406

4Q2A2464