Güneş Ocağa

Diyarbakır Barosu, “5 Nisan Avukatlar Günü” vesilesiyle Adliye Binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya öldürülen eski Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anmakla başlayan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, "Bu vesileyle kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz" dedi.


"YARGI TEHDİTİNE MARUZ KALIYORUZ"

5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlayan Eren, "Bir Avukatlar Gününü daha hak arama özgürlüğünün ve savunma hakkının teminatı olan avukatlar ile örgütlü yapısı olan barolara yönelik baskı ve soruşturma tehditlerinin devam ettiği, avukatlık mesleği ile yargı sorunlarının bütün ağırlığıyla varlığını sürdürdüğü koşullarda kutluyoruz. Temel hak ve özgürlükleri kullanırken, kolluk ve yargı gücü üzerinden 5 baskıya maruz bırakılan avukatların, mesleklerini icra ederken karşı karşıya kaldıkları sorunlar her geçen gün daha da derinleşmektedir. Türkiye’deki baskıcı pratiklerden en çok etkilenen kesim olan avukatlar, mesleki faaliyetleri nedeniyle yargı tehdidine maruz kalmakta, tutuklanmakta ve ağır cezalara mahkum edilmektedir" diye konuştu.


"MESLEKTAŞLARIMIZLA İLGİLİ DAVA SÜRECİ DEVAM EDİYOR"

Eren, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2023 yılında 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle yaptığımız açıklamada bu duruma dikkat çektikten kısa bir süre sonra 25 Nisanda, Diyarbakır CBS tarafından yürütülen bir soruşturmada 19’u Baromuza kayıtlı olmak üzere toplam 25 meslektaşımız hakkında gözaltı kararı verilmiş, ev ve bürolarında hukuksuz bir şekilde aramalar gerçekleştirilmiştir. Tek bir tanığın beyanlarıyla avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturmaya konu edilmiş, gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Soruşturma kapsamında haklarında tutuklama kararı verilen meslektaşlarımız kısa bir süre sonra serbest bırakılırken, hazırlanan iddianameler kabul edilerek 9 meslektaşımız hakkında başlatılan dava süreçleri ise devam etmektedir. Baromuzun yaptığı kurumsal açıklamalar nedeniyle Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında başlatılan soruşturmalar ve açılan davalar da devam etmektedir. 2016 yılından beri Türkiye’de 1.700'den fazla avukatın yargılandığı, 700 avukatın gözaltına alındığı ve en az 553 avukatın toplam 3.380 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi’nin Ocak ayında yayınladığı rapora yansımıştır."


TAHİR ELÇİ DURUŞMASI 12 HAZİRAN'DA 

Eren, öldürülen eski Baro Başkanı Tahir Elçi'nin 12 Haziran 2024 tarihinde yapılacak karar duruşması için de destek ve dayanışma çağrısında bulundu. 


CMK ÜCRET TARİFESİ'E DEĞİNDİ

CMK Ücret Tarifesi'ne de değinen Eren, "Özellikle mevcut haliyle zaten yetersiz olan CMK Ücret Tarifesinde Ocak ayında yayınlanan artış oranları dikkate alındığında CMK hizmeti meslektaşlarımız açısından da tam bir angaryaya dönüşmüştür. Stajyer avukatların ve özelliklede mesleğe yeni başlayan avukatların ekonomik sorunlarına acil çözümler üretilmeli, birikmiş adli yardım ücretleri en kısa sürede ödenmeli, kamuda çalışan avukatların özlük hakları kanuni güvenceye bağlanmalıdır. Avukatlar yalnızca müvekkilinin değil, savunma hakkının temsilcisi ve hak savunucusu olduğunu ve Avukat olmadan adil yargılanmanın olmayacağını herekse bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Unutmayın ki savunma hakkının güvencesi olarak avukatlar, hukuk devletinin hayata geçirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle yüklendiğimiz görevi, kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onurla yerine getirmeye devam edeceğiz.


AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Eren son olarak, "Savunma hakkının vazgeçilmez bir hak olarak görüldüğü ve uygulandığı; mesleğimizin onur ve saygınlığının korunduğu; adil, demokratik ve özgür bir geleceği beraber yaşayacağımız yarınlar temennisiyle 5 Nisan Avukatlar Gününüzü kutlarız" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA