ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi, Servisçiler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Minibüsçüler Odası başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük ile bir araya gelerek, yaşadıkları sorunları dile getirip, taleplerini sıraladılar.

Di̇yarbakir’da Toplu Taşimada Büyük Kri̇z6

Görüşmeye dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e özel açıklamada bulunan  Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Pervane ile Diyarbakır Servisçiler Odası Başkan Yardımcısı Cengiz Kale, 12 Haziran’da  eyleme gideceklerini, eylem sonrası taleplerinin karşılanmadığı taktirde, ilk etapta ücretsiz yolcu taşımayacaklarını, bir hafta sonrasında ise gerçekleştirecekleri ikinci eylem sonrası da kartlı sistemi tamamen kullanıma kapatacaklarını söylediler.


YOLCU TAŞIMA TALEBİ 20 TL

Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Pervane, "Yaptığımız görüşmede diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır'da da tarife ücretinin zamlanmasını talep ettik. 14 TL olan kartsız yolcu taşıma ücret bedelinin 20 TL'ye çıkarılması, 10 TL olan kartlı yolcu taşıma bedelinin 15 TL'ye çıkarılması, 6 TL olan kartlı öğrenci taşıma bedelinin ise 9 TL'ye çıkarılmasını talep ettik. Ayrıca diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır'da da ücretsiz taşınan yolcular için Özel Halk Otobüsleri esnafına bir bütçe ayrılmasını istedik. Çünkü bize ücretsiz yolcular için herhangi bir destek bütçesi verilmiyor" dedi.

Diyarbakır'da Büyük Kriz3


ESNAF KAN AĞLIYOR

Kent içi yolcu taşıyan esnafın kan ağladığına dikkat çeken Pervane, "Şuan araçların klimasını açamıyoruz, araçları fazla çalıştıramıyoruz. Çünkü zarar ediyoruz. Esnaf isyanda, kan ağlıyor. Bugüne kadar medyada da sorunlarımız iyi yansıtılmadı. Derin bir kriz yaşıyoruz. Her gün zarar ediyoruz" diye konuştu.

Diyarbakır'da Büyük Kriz5


12 HAZİRAN'DA EYLEM VAR

Haziran'ın 12'sinde eyleme gideceklerini de açıklayan Pervane, şunları söyledi: "Haftaya Çarşamba günü eyleme gideceğiz. Eylem sonrası taleplerimiz karşılık bulmadığı taktirde, ücretsiz yolcuları taşımayacağız. Bir hafta sonra tekrar bir eylem gerçekleştireceğiz, bu eylem sonrası da taleplerimiz karşılık bulmasa bu kez de kartlı sistemin fişini çekeceğiz ve artık tamamen Özel Halk Otobüsleri'nde kart kullanılmayacak."

Diyarbakır'da Büyük Kriz4


SERVİSÇİ ESNAFI DA DERTLİ

Diyarbakır Servisçiler Odası Başkan Yardımcısı Cengiz Kale, 81 ilde rayiç bedellerinin yükseldiğini, Diyarbakır'da ise yükselmesi için halen beklediklerini söyledi. Kale, "Diğer illerde öğrenci servis ücretleri 180-2200 TL arası iken, bizde 850 TL'dir. Servis ablası ücreti başka illerde 800 TL iken, bizde 250 TL'dir. Bunların yükseltilmesi talebinde bulunduk. Taleplerimiz değerlendirilecek" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA