ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Pazartesi günü idrak edilecek olan Ramazan Ayı öncesi kırmızı ve beyaz ete 3 günde 2 defa zam geldi. Ete yapılan zam nedeniyle vatandaşlar büyük tepki gösterirken, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Kasap Doğan Gülbal, satışlarının geçen yıla oranla yüzde 60 düştüğünü söyledi.

Diyarbakır’da Et Satışları Yüzde 60 Düştü3


ÜÇ GÜNDE 450 TL’LİK KEMİKSİZ ET 600 TL OLDU

Ramazan Ayı’na bir hafta kala ete 2 defa zam yapılması vatandaşı daha çok et yemekten uzaklaştırdığını belirten Gülbal, “Zam öncesi kemiksiz et 450 TL’den 600 TL, kemikli et 320 TL’den 470 TL, kıymanın kilosu da 350 TL’den 450 TL’ye yükselirken, beyaz etin kilosu da 70 TL’den 80 TL’ye çıktı” dedi.

Diyarbakır’da Et Satışları Yüzde 60 Düştü4


DİYARBAKIR HAYVAN BORSASINDA SATIŞLAR YÜZDE 50 DÜŞTÜ 

Zamların nedenini Türkiye’den Katar ve İran gibi ülkelere yapılan küçük ve büyükbaş hayvanların ihracatına bağlayan Gülbal, “Diyarbakır Hayvan Borsası’nda da satışlar yüzde 50 düştü. Ramazan Ayına bir, iki gün kaldı, satışlarımız geçen yıla oranla yüzde 60 düştü. Çünkü vatandaş et alamıyor. Bu da bizim satışlarımızı doğrudan etkiledi. Bunun çözüm yolu, doğru bir hayvancılık politikasının uygulanması ve ihracatın durdurulmasıdır” diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA