İbrahim İnanç Yıldız - Haber

DİSK’e bağlı Genel İş Şubesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve MED A.Ş. bağlı çalışanların ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle ek protokol yapılması için açıklama yaptı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Genel İş üye ve yöneticileri, “Belediye işçilerinin ücretleri iyileştirilsin. Belediye işçilerine ayrımcılık son bulsun” pankartı açtı. Yapılan basın açıklamasını Diyarbakır Genel İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Becet Barut okudu.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE ÇİFTE STANDART UYGULANDI”

Diyarbakır’ın da tüm yurtta olduğu gibi sancılı sürecin etkilerinin yaşandığını söyleyen Barut, depremle beraber konut krizinin had safhaya ulaşıldığını ve kiralardaki artışın emekçilerin belini büktüğünü dile getirdi. Toplumun işsizlik, yoksulluk, enflasyon ile zamların altında inim inim inlediğini ifade eden Barut, “Bizler Diyarbakır Büyükşehir Personel Aş ve Med Aş işçileri olarak gece gündüz demeden kentin yaşanılabilir olması için ulaşımda, kanalda, asfaltta, parklarda, sokakların temizliğinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Buradan emeğimizin karşılığını almak için sesleniyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde emekçinin zam ve enflasyon altında ezilmemesi için ek protokol taleplerimize Belediye yetkilileri kayıtsız kalmıştır. ‘Böyle bir gündeminiz yok’ denilerek binlerce işçi ve aileleriyle onbinlerin beklentisi görmezden gelinmiştir. Buradan anlaşılıyor ki yapılan toplu iş sözleşmelerinde çifte standart uygulanmıştır. Kadrolu işçilerin sözleşmesinde 6 aylık enflasyon farklarının olmasına rağmen verilen ve hak gördüğümüz yüzde 30 zam oranının Belediye Şirket işçilerine de verilmesi vicdani ve insani bir zorunluluktur” dedi.

“KRİZİN FATURASINI ÖDEMEK İSTEMİYORUZ”

Belediye yönetiminin ayrımcı yaklaşımının iş verimi ve barışına da zarar verdiğini ifade eden Barut, “Buradan tekrar çağrımızı yineliyoruz. Belediye şirket personeline yapılan üvey evlat muamelesini kabul etmiyoruz ek protokol haktır. Krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücretin hakkımız olduğunu ve ek protokol talebimize bir an önce cevap verilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Değerli arkadaşlar çağrımıza olumlu cevap verilmemesi durumunda sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu konuyu ifşa edecek, kamuoyunun ve Diyarbakır halkının gündemine taşıyacak çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Muhabir: İbrahim İnanç Yıldız