HABER/Güneş OCAĞA-Veli BALTACI

Bağlar Belediyesi önünde çadır eylemi başlatan Hizmet İş Sendikası Diyarbakır Şubesi, belediyelerden 316 üyelerinin çıkarıldığını, arkadaşlarının lerine iade edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

HAK İş Konfederasyonu'na bağlı Hizmet İş Sendikası Diyarbakır Şubesi, seçimlerden sonra kentteki belediyelerde çalışan 316 kişinin işten çıkarıldığını iddia ederek, Bağlar Belediyesi önünde çadır eylemi başlattı.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Hizmet İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Kahraman, arkadaşları işe geri alınana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Taaaa (18)

"EYLEMİMİZ SÜRECEK"

Kahraman, şunları söyledi: "Diyarbakır'da örgütlü olduğumuz belediyelerde üye sayılarımız 5 bin civarındaydı. Belediyeler DEM Parti'nin eline geçtikten sonra işten atmalarla sendika sayılarımızı düşürdüler. Şuana kadar 316 kişi işten atıldı. Bu işten çıkarmaların devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü dün gece de işten çırakmalar oldu. Bu insanlar 8 yıldır belediyelerde çalışıyorlar. Onların iddia ettiği gibi çalışmadan maaş alan kişiler değiller. Bu çadırı burada kurmamızın gayesi insanların işlerine iade edilmesini istiyoruz. İnsanları ekmekleriyle terbiye ediyorlar. Oturma eylemi başlattık, arkadaşlarımız işlerine dönene kadar eylemimiz devam edecek" dedi.

Bağlar Belediyesi önünde kayyumlara karşı eylem başlatan diğer belediye çalışanları ve yetkilileri ise, sendikanın eylemine tepki göstermesi üzerine, karşılıklı atışmalar yaşandı. Her iki tarafı polisler ayırdı.

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA VELİ BALTACI