DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, iki yıl önce milyonlarca lira harcanarak yapılan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezinde yaşanan sorunların giderilmediğini ve bunun sunucunda birim sorumlusu Doç. Dr Bedri Aldudak’ın görevi bıraktığını söyledi.


Çocuk Kalp Merkezi’nin Doğu ve Güneydoğu'nun tek kalp merkezi olduğuna dikkat çeken Eren, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için Meclise soru önergesi verdi. Önergede şu ifadelere yer verildi:

“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Diyarbakır’da iki yıl önce milyonlarca lira harcanarak yapılan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezinde yaşanan sorunlar giderilmeyince birim sorumlusu Doç. Dr Bedri Aldudak görevi bıraktı. İddialara göre doğu ve Güneydoğu'nun tek kalp merkezi olan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezi her yağmur yağışı sırasında sular altında kalıyor. Yaşanan sorunun giderilmesi için kalp merkezinin sorumlusu Doç. Dr. Bedri Aldudak hastane yönetimine defalarca talepte bulunduğu ancak sorunlar çözülmeyince görevini bıraktığı belirtilmektedir. Hastane yönetiminin hukuk dışı uygulamalarına boyun eğmediği için merkezin cezalandırıldığını iddia eden Aldudak, basın emekçilerine verdiği röportajda “Kalp merkezi Diyarbakır’ın yanı sıra bölgenin birçok iline hizmet vermekte.

Açıldığı günden bu yana merkezde sorunlar devam ediyor. Onlarca kez Kalp merkezi yoğun bakım Lavabolarının her tarafında enfeksiyona davetiye çıkaracak şekilde sular akmaya devam ediyor. Kateter odasına uzun zamandır bozuk olan saturasyon cihazı tamir edilmedi ve yenilenmedi” şeklinde konuştu. Yan dal asistanlarının eğitimi için ihtiyaç duyulan poliklinik alanlarının oluşturulmadığını da belirten Aldudak, “Cerrahi birim sorumlusu üzerinden ekibin parçalanması doğrultusunda ağır baskı uygulanmaktadır. Ameliyathanede intra operatif TEE yapabilme kapasitesine sahip tek cihaza ve kateter odasında işlemi yönlendirmek için kullanılan, yüzlerce hasta verisinin yüklü olduğu cihaza el konulmuştur. (El koyma sırasında hasta verilerini güvenceye alma talebimiz ret edilmiştir) Klinik sekreteri ve sağlık hizmetleri sorumlusu defalarca başhekim yardımcılığı makamına çağrılarak, tehdide ve hakarete maruz bırakılmışlardır” dedi.


Bu bağlamda;


1-    Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezi'nde yaşanan sorunlarla ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetlemeler ve alınan önlemler nelerdir?

2-    Kalp merkezinin altyapı sorunlarının giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılacaktır? Bu çalışmalar için öngörülen bütçe miktarı nedir?

3-    Doç. Dr. Bedri Aldudak'ın görevi bırakmasının ardından, kalp merkezi yönetiminde hangi değişiklikler yapılmıştır?

4-    Hastane yönetimi tarafından yapıldığı iddia edilen hukuk dışı uygulamaların araştırılması için Sağlık Bakanlığı olarak soruşturma başlattınız mı? Başlatılmış ise hangi kapsam ve içerikte soruşturma yürütülmektedir? 

5-    Yan dal asistanlarının eğitimi için gerekli poliklinik alanlarının oluşturulması konusunda hangi aşamadadır? Bu konudaki gecikmelerin nedenleri nedir?

6-    Ameliyathane içerisindeki cihazlara el konulması ve hasta verilerinin güvence altına alınmamasıyla ilgili olarak hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamalar nelerdir?

7-    Hastane personelinin, özellikle klinik sekreteri ve sağlık hizmetleri sorumlusunun yaşadığı tehdit ve hakaret olaylarıyla ilgili olarak ne gibi önlemler alınmıştır?

Kaynak: HABER MERKEZİ