HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından üreticilerin doğal ürünlerinin direkt tüketici ile buluşması amacıyla Kayapınar Belediyesi’nin Mastfroş Caddesi mevkiinde tahsis ettiği 5 bin 359 metrekarelik alan üzerine Aralık 2020’de Doğal ve Organik Ürünler Pazarı inşa edildi. 24 satış standının yer aldığı pazarla ilgili bir süre sonra arazinin icralık olması nedeniyle sorunlar yaşanmaya başlandı.

Diyarbakır'da Pazar Yeri Krizi, 15 Günlük Süre Verildi5


MAHKEMEYE TAŞINDI

Kayapınar Belediyesi’nden tapu tahsisi işlemi yapılırken, tapu kütüğüne “DBB’ye tahsisi yapılmıştır” şehri konulmadığı için icra gerekçesiyle satışa çıkarılan araziyi bir firma satın aldı. Firma, yaklaşık 10 milyona icradan aldığı yerin İmar Planı’nda pazar yeri olduğunu öğrenince Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Diyarbakır'da Pazar Yeri Krizi, 15 Günlük Süre Verildi3

Konu daha sonra mahkemeye taşındı. Mahkeme arsa sahibi olan firmayı haklı bularak Diyarbakır’ın ilk Organik Ürünleri Pazarı’ndaki standlar için tahliye kararı verdi. Tahliye kararından sonra firma, pazar ve pazar alanına dahil çevredeki yeşil alanın çevresine tel örgülerle kapattı.

Diyarbakır'da Pazar Yeri Krizi, 15 Günlük Süre Verildi4


BELEDİYE DEVREYE GİRDİ

Bugün tekrar Doğal ve Organik Ürünler Pazarı’na gelen firma avukatları, pazarın boşaltılmasını istedi. Belediye yetkililerinin dahil olduğu görüşmeler sonucu esnafa, pazarın boşaltılması için 15 gün süre verildi.

Muhabir: Güneş OCAĞA