ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Hatay'da yetiştirilen ve Diyarbakır'da son dönemlerde popüler olan kabak liflerine gün geçtikçe ilgi artıyor. Kabak lifleriyle ilgili gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e bilgi veren Sedat Derin, "Türkiye'de lif kabağının anavatanı Hatay'dır. Asi Nehrin kıyılarında yetiştirilen kabak lifleri çekirdekleriyle beraber güneşte kurutulmaya bırakılır, kuruyan kabaklar lif haline gelir. Bulaşık süngeri ve banyo kesesi olarak kullanılan kabak lifi üç ayrı dokudan oluşuyor. Çok, sert, orta sert, bir de yumuşak olanı var" dedi.


TANESİ 120 TL’DEN SATILIYOR

Tanesini 120 TL'den sattıklarını belirten Derin, şunları söyledi:
"Diyarbakır'da satışı oluyor. Kimisi zaten bildiği için sormadan gelip alıyor, bilmeyene de biz bilgi verdikten sonra hemen alıyor. Tanesini şuan 120 TL'ye satıyoruz. Uzunluğu 85-90 santimdir. İki ve ya üç, dört parçaya bölünebiliyor. Bizim önerimiz iki parçaya bölünmesidir. Çünkü zamanla su ve sabundan kaynaklı küçülüyor."

Diyarbakır'da Popüler Olan Kabak Lifine Ilgi5


Kabak liflerinin insan sağlığına birçok faydası olduğuna da işaret eden Derin, " Zaten özellikle de sağlığa faydası olduğu için vatandaşlar almak istiyor. Ayrıca bulaşıkların yıkanmasında kullanıldığı zaman bakteri oluşmasını engelliyor" diye belirtti.

Diyarbakır'da Popüler Olan Kabak Lifine Ilgi3


FAYDALARI NELERDİR?

Kabak liflerinin faydaları ise şöyle: 

-Ciltteki kiri ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizler.

-Cildi yumuşak ve düzgün tutar. 

-Siyah nokta ve sivilce oluşan bölgelere iyi gelir.

-Batık kıl probleminin çözülmesine yardımcı olur.

-Yeni hücre üretimini ve kan dolaşımını harekete geçirir. Böylece selülit oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olur.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI