Dün Kayanıpar ilçesindeki Tema Parkı’nda özel bir dans okulunun öğrencilerinin dans etkinliğine ‘Allah-u Ekber’ diyerek kalabalık bir gurup saldırı düzenlemişti. Saldırıda dans eden guruptaki bazı kişiler yaralanmıştı.

Saldırıya uğrayan Swing Amed dans okulu, yazılı bir açıklama yaparak etkinliğin ve saldırının detaylarını paylaştı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Swing Amed 2017 yılından bu yana müziği bir araç olarak kullanarak hak temelli eğitimler vermekte, gençler arasında diyalog kanalları kurmakta ve şehrimizin dünyayla olan iletişimini güçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

9 Haziran 2024 tarihinde, Swing Amed katılımcıları, aileleri ve dostlarıyla birlikte Tema Park’ta düzenledikleri piknik sırasında, kimlikleri olay görüntülerinde tespit edilen bir gurup tarafından saldırıya uğramışlardır.

Kamusal bir alanda yaşam hakkına ve yaşam tarzına yönelik gerçekleştirilen bu kabul edilemez saldırının tekrarlanmaması ve korkmadan nefes alabildiğimiz bir şehirde yaşamak için, bugüne kadar desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederiz. Yalnız olmadığımızı biliyoruz.

10 Haziran 2024 tarihinde tarafımızca savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır ve Diyarbakır Barosu sürecin takipçisi olacaktır. Bebekli ailelerin, hamile kadınların ve çocukların bulunduğu barışçıl bir sosyal etkinlikte yaşanan bu olay asla kabul edilemez.

Kamusal alanların; yaşam tarzı, kimlik, kültürel çeşitlilik, ifade özgürlüğü güvencesi altında, şehirdeki tüm kurum, inisiyatif, sanatçı ve şahısların özgürce kullanımına açık olduğu görüşündeyiz.

Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’ndaki tüm kurumları ve kentteki tüm sivil toplum örgütlerini kısa ve uzun vadede gerçekleştirilecek kültürel etkinliklerle kentin kamusal alanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi