Diyarbakır’da sıcak havaların başlamasıyla birlikte yaklaşık 5 gündür kent merkezi ve merkez ilçelerde sivrisinek ile haşere istilası yaşanıyor. Vatandaşlar, kaşıntılardan kaynaklı uyuyamadıklarını, vücutlarında yaralar oluştuğunu belirtti. Kentte ilaçlamanın bir an evvel yapılmasını isteyen vatandaşlar, “Kentin neresine giderseniz gidin sivrisinek ve haşere hücumuna uğruyorsunuz. Caddeler, sokak, işyeri, evler, hiç fark etmiyor, her yerde sivrisinek istilası var. İlaçlama çalışmaları aralıksız başlatılmalı” dediler.

“LARVA MÜCADELESİ ZAMANINDA YAPILMADI” İDDİASI

Bu arada kayyum döneminde depolarda ilaç ve araç gereçler olmasına rağmen larva mücadelesinin zamanında yapılmadığı bildirildi. Larva mücadelesinin 1 ay önce başlaması gerektiğini belirten uzmanlar, havaların aniden ısınması nedeniyle haşerelerin üremesinde ciddi artış olduğunu dile getirdi.

UZMANLARDAN UYARI

Cildiye uzmanları, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu. Uzmanlar, şu uyarılarda bulundu: 
“Sivrisinek ısırığı sonrası ateş, halsizlik gibi bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşan hastalıklar akla getirilerek en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Öncellikle bölgeye soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan yer tırnak diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çok fazla kaşınmamalıdır. Sonradan enfekte olan lezyonlar iz bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye lokal anestezik ve kaşıntı önleyici kremler uygulanabilir, ancak alerji riski açısından dikkat etmek gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, sirke gibi gıda maddeleri sürülmemelidir.” 

Kaynak: HABER MERKEZİ