ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır’da toplu taşıma ücretlerine zam talebi ve özel halk otobüslerindeki ücretsiz kartların geçersiz kılınması, kentin gündemi olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Pervane, 31 Mart seçimlerinden sonra tüm kentlerde zamlı tarifenin yürürlüğe girdiğini ancak Diyarbakır’da hala yeni düzenlemenin yapılmadığını söyledi.

Di̇yarbakir’da Toplu Ulaşimdaki̇ Kri̇z5

Bu konuda kendi talepleri ile belediyenin teklifi konusunda uzlaşıya açık olduklarını ifade eden Pervane, 11 Haziran’da iptal ettikleri ücretsiz kartlarla ilgili şunları söyledi: 

“KARŞILIKLI FERAGATA HAZIRIZ”

“Bu konuda da çözüm arayışı içerisindeyiz. Talebimiz şu, Türkiye’nin 80 vilayetinde paso diye adlandırılan ücretsiz kartlarla ilgili belediyeler destek ödemesi yaparken, bu uygulama Diyarbakır’da uygulanmıyor. Bu sorunu bugünün değil yılların bir sorunu. Daha önce belediye yetkilileriyle defalarca toplantılar yaptık. Sürekli bir ötelenme durumu yaşandı. Bizler açısından da bir patlama noktasına geldi. Kriz çıkarmak istemiyoruz. Vatandaşlarla karşı karşıya gelmek istemiyoruz.

Di̇yarbakir’da Toplu Ulaşimdaki̇ Kri̇z3

Bu konuda önerimiz de var. Biz de belediye de yüzde 50 feragat etsin. Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bakın seçimlerden sonra tüm kentler yeni tarife aldı ancak biz almadık. Asla kötü niyetimiz yok ve diyalog taraftarıyız. Bizim de içimiz yanıyor. Her gün kentte 150 bin yolcu taşıyan kooperatifimize bağlı 200 araç sahibi var.

Di̇yarbakir’da Toplu Ulaşimdaki̇ Kri̇z4

Çalışanlar ve bunların çarpanı var. Benim de bu arkadaşlara karşı sorumluluğum var. Vatandaşın da esnafın da rahat edebileceği bir sistem istiyoruz. Bizi kimse siyasetin kurbanı yapmasın. İnşallah bayramdan sonra belediye yönetimi ile bir araya gelir ve ortak bir noktada karar alırız.”

Muhabir: Fuat BULUT