ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır'da son yıllarda puşi, hamavi ve şallar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Rengarenk ve nakışlı işlemlerle göz dolduran puşileri gören turistler, hemen başlarına dolayıp fotoğraf çektiriyorlar.

Özellikle kadınların ağırlıklı aldığı puşilerin fiyatları ise değişiyor. Pamuk olan puşilerin fiyatları 100-250 TL arası iken, Diyarbakır'ın el dokumalı ipek şalları ise 1000-2000 TL arasında satılıyor.

Diyarbakır'da Turistlerin Ilk Durağı Oldu5


KADIN TURİSTLER YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Hasan Paşa Hanı'nda otantik kıyafetler, puşi, hamavi ve şallar satan Taybet Sancar, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptığı açıklamada, "Diyarbakır'a gelen turistler, özellikle de kadınlar ilk olarak buraya gelip puşi ve hamavi alarak başına sarıyorlar.

Diyarbakır'da Turistlerin Ilk Durağı Oldu6

Kadınların kafasında güzel bir aksesuar olarak duruyor. Kadınlar kafalarına taktıkları puşi ve hamavi ile kentte turistik geziler yapıyorlar. Herkese yakışan bir aksesuar" dedi.

Diyarbakır'da Turistlerin Ilk Durağı Oldu4

Kumaşların yurtdışından geldiğini belirten Sancar, "Diyarbakır'da puşi, hamavi ve şalları yapan fabrika var. Orada yapılan hamavi ve puşileri bizlerde getirip tarihi Suriçin'de bulunan Hasan Paşa Hanı'nda satıyoruz. Satışlarımız oluyor, ama ekonomik kriz her şeyi etkilediği için bizim işimizi de tabi etkiledi" diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI