ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Genelde bankalar, otobüs, e-ticaret, hava yolu ve birçok kurumsal firmanın çağrı merkezi ya da iletişim numarası olarak kullanılan 0850 ile başlayan numara son dönemlerde dolandırıcılık olaylarıyla gündemde.

ARAÇ SAHİPLERİ ARANIYOR

Diyarbakır'da araçlarıyla ilgili sorun yaşayan vatandaşlar, internet üzerinden araç servis muayene istasyonları numarası olarak da buldukları 0850 hattını aradıklarında dolandırıcıların santraline yönlendiriliyor. Bu santral üzerinden cevap veren dolandırıcılar, araç sahiplerine sistemde kemer takmadıkları ve araçta sigara kullandıkları için cezaları olduğunu belirtiyor.


SÜRÜCÜLERİ YALANA İNANDIRIYORLAR

Sürücüleri ikna eden dolandırıcılar, şahıslara ait olan IBAN numaralarını sürücülere verip ceza paralarını buraya yatırmalarını isteyip bin 500 TL de araç muayene randevu parası alıyorlar.


EMNİYET YETKİLİLERİNE SESLENDİLER

Son zamanlarda 0850 hattan çok sayıda kişinin telefonla arandığı ve benzer yönteme başvuru yapıldığı belirtiliyor. Emniyete yetkililerine seslenen vatandaşlar, Türkiye genelinde yaşanan bu dolandırıcılık olayının son dönemde Diyarbakır'da arttığını ve emniyetin bu konuya el atmalarını istiyor.

Muhabir: Güneş OCAĞA