Özel Haber- Fatma Temel - Veli Baltacı

Diyarbakır’da gelişmekte olan arıcılık sektörüne her geçen gün ilgi artıyor. Çermik, Çüngüş, Ergani, Lice ve Kulp ilçeleri arıcılıkta ön plana çıkmış durumda. İddiaya göre Ocak ayında Kulp Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından arıcılara yönelik gerçekleştirilen projede, 13 arıcı mağdur edildi.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Bayram, şunları söyledi: “Ocak ayında Kulp İlçe Tarım Müdürlüğü ile Kulp Belediyesi arasında bir proje yapıldı. Proje kapsamında Kulp İlçesi’ne toplam 77 üreticiye, üretici başı 20 kovan olmak üzere yüzde 50’si üretici tarafında yüzde 50’si de Kulp Belediyesi tarafından hibe olarak bu arılar dağıtılacaktı.

Diyarbakır’daki Destek Projesi Mağdur Etti3

Bu 77 üretici ocak ayı içerisinde üstlerine düşen yüzde 50’lik kısmını ödediler. İhale şubat ayı içerisinde yapıldı. Mart ayında bu arıların üreticiye teslim edilmesi gerekiyordu. İhaleye giren firma çok kırım yaparak bu ihaleyi aldı. Biz buna itiraz ettik çünkü bu verilen fiyatla bu arıların teslim edilemeyeceğini defalarca Kulp Belediyesine sözlü olarak ilettik. Ama maalesef sözlerimiz kale alınmadı. Arılar mart ayında teslim edilmesi gerekirken bu nisana sarktı bir kısmı. Ve en sonunda da 77 üreticiden 13 üreticinin arıları teslim edilmedi. Mağdur olan da üretici oldu.”

“OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Olayın takipçisi olacaklarının söyleyen Bayram, “Proje birliğimize danışılmadan yapıldı.  Bu işin erbabı ve ne iyi bilen arıcılar birliğidir ama projede arıcılar birliğine kesinlikle danışılmadı. Süreç tamimiyle arıcılar birliği dışında gelişti. Üreticiler mağdur edildi. Üreticiler bizim üyelerimiz. Sürecin dışında tutulduğumuz için bu konuda bizim onlara karşı yapabileceğimiz bir şey yok. Ama olayın takipçisi olacağız. Üreticimizin destekçisi olacağız” diye konuştu.

Diyarbakır’daki Destek Projesi Mağdur Etti4

MAĞDUR ARICI KONUŞTU

Kulp İlçesinde arıcılık yapan Mehmet İhsan Yıldırım, mağduriyetlerinin giderilmesini isteyerek, “Oğlum ve gelinim Arıcılar Birliği’ne üyeler. 16 Aralık’ta 37 bin lira para yatırdık. Parayı yatırdığımızda mart ayında bize arıları vereceklerini söylediler. Arılar gelmiş 4 şişte arıların olması gerekiyordu ama bir kovanda sadece iki şiş arı vardı. Kovanları çok eskiydi, çöpe dönmüştü.

Diyarbakır’daki Destek Projesi Mağdur Etti5

Neyse aradılar beni dedi adam vazgeçmiş demiş ben zarar ediyorum. 13 kişinin arılarını vermediler. Paraları geri verdiler. Birliğe danıştık birlik bir şey yapamıyor. Kulp Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı bir projedir. 4 ay 37 bin lira para yatırdık. O zaman kendim arıları alsaydım 1500 liraya alacaktım ama şuan 3 bin liraya alamıyorum. Büyük zarar ettim. Mağdur edildim. 13 üretici benim gibi mağdur edildi” dedi.

Muhabir: FATMA TEMEL VELİ BALTACI