Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması Diyarbakır’da yürüyüşle protesto edildi. DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde yapılan yürüyüşe DBP Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar katıldı.


Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semti AZC plaza önünde toplanan kalabalık, sık sık “Colemêrg ya me ye”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. 
Yürüyüşe DEM Parti ve DBP il, ilçe örgütleri, DEM Partili belediye eşbaşkanları, DEM Parti milletvekilleri, Özgür Kadın Hareketi-TJA, Barış Anneleri, TUAY-DER, MEBYA-DER, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.  Yürüyüşe katılanlar, "Kayyıma defol" yazılı mor tişörtleri giydi.


Polis tarafından ablukaya kalabalığa bir süre sonra yürüyüş için izin verildi. Gergin başlayan ve gergin devam eden yürüyüş, yoğun güvenlik önlemleri altında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu.


Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, dün Hakkari’den geldiklerini ve orada direnenlerin selamını getirdiklerini söyleyerek şunları söyledi:
 “Bugün yürürken ‘Amed ayakta Hakkari’in yanında’ dedi gerçekten de öyleydi. Amed 2016 yılından beri kayyımlara karşı ayakta olup en büyük cevabı verdi. Hakkari’de atanan kayyımın devamı gelmeyecek. Kayyım demek ne demek? Hırsızlık, darbe, talan ve yolsuzluk demek… Bu politikalarını Kurdistan’da yeniden yapmalarına izin vermeyeceğiz ve hep birlikte mücadele edeceğiz. İktidarın 31 Mart’tan beri yeni yol arayışları var. Biz buradan Amed’den iktidara şunu diyoruz; 31 Mart seçimlerden almanız gereken mesajı almadınız. Yüz yıllık tarihte Kürtleri karşısına alan iktidarlar oldu ama hiçbiri devam edemedi Kürtlerin karşısında. Kürtlerin karşısında olan herkes kaybetti.”


‘AKP’YE EN GÜÇLÜ CEVABI VERECEĞİZ’

Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yürüyüş yapmamamız için bizi bir saat ablukada tuttular. Bizi ablukadan çıkarıp buraya kadar yürüten halkımızın inancı oldu. Belediyeler bizimdir diyoruz ve vermeyeceğiz. Esasen Kürtlerle oturmalı, ne Akşener ne Bahçeli tek yol demokrasi oda Kürt meselesinde mevcuttur. Kayyım demek, AKP’nin bitmesi demek. Bitmek istiyorsa saygı duyup direnişimizi daha da büyüteceğiz. Ayın üçünden beri Hakkari’de ciddi bir abluka var. Herkes bilsin ki kayyım politikalarına, tecrit politikalarına, haksızlığa asla boyun eğmeyen bir halkımız var. Buradayız bütün belediyelerimizin önünde bize ait olanı korumaya devam edeceğiz. Ayın 13’ünde saat 15’de kayyıma karşı ses çıkaran bütün halkımızla birlikte Hakkari olacağız. AKP’ye en güçlü cevabı vereceğiz. Bu daha başlangıç en güçlü sözümüz ve eylemlerimizle olmamız gereken yerde olmaya devam edeceğiz.”


BAYINDIR: KAYYIM KÜRT HALKININ İRADESİNİN GASPIDIR

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, Hakkari halkına söz verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Hakkari halkımıza söz verdik, dedik ki baş eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız, canımızda bir damla kan kalana kadar irademize ve halkımızın iradesine sahip çıkacağız. Kayyım Kürt halkının iradesinin gaspıdır, bir kez değil iki kez değil her seferinde Kürt halkı büyük bir cevap verdi. Erdoğan 31 Mart seçimlerinde 20 milyon oy kaybetti, ama ders almadı. Yine kirli kayyım politikasıyla rejimini sürdürmek istiyor. Erdoğan, Bahçeli kayyımlarına geçit vermeyeceğiz. Erdoğan ve Bahçeli dışında kimse, hiçbir parti, kayyım politikasına destek vermiyor. Dünyanın hepsi kabul etmediğini söylüyor, bu bir tek Erdoğan ve Bahçeli’nin derdidir. Ama bilsin ki bu siyaset ona derman olamayacak. Türk ve Kürt halkı bu kirli politikaya izin vermeyecek. Bu bizim doğal, demokrasi ve hukuki hakkımızdır.


Direndik direnmeye devam direneceğiz. 1996 yılında yine iktidar devlet mafya ve çetelerle yönetildi.  Kurdistan ve Türkiye karanlığa karşı eylemler yapıldı. Bugün o gündür kayyıma karşı tüm Kurdistan ve Türkiye de karanlığa, karşı direniş günüdür. İrademize sahip çıkma günüdür. Bizi öldürseniz de asla hakkımızı bırakmayacağız. Amed’den memleketinden tüm Kurdistan’a aydınlık eylemlere, özgürlük eylemlerine başlayacağız yediden yetmişe direneceğiz, onlar yenilecek. Politikalara karşı bugün Amed on binlerce kişi iradesine sahip çıktı bu tüm Kurdistan’a yayılacak. Başarı bizimdir, halkımızındır. Mutlaka kazanacağız.”


TAŞKIRAN: DİRENECEĞİZ, KAZANACAĞIZ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı: “Bize ait olanları elimizden alanlara izin vermeyeceğiz. Umudumuzu yeniden çalmalarına izin vermeyeceğiz, tek yumruk olup belediyelerimizi geri vermeyeceğiz. Amed umut olacak tıpkı bugün olduğu gibi direneceğiz ve kazanacağız. Kayyım rejimini yıkıp geçeceğiz.”

Toplanan kalabalık belediye önünde halay çekerek kayyum nöbetini sürdürüyor.

Kaynak: MA