HABER - Güneş OCAĞA
Dekak, ailenin, uyuşturucu bağımlısı olan şahsın dışarıdan birileri tarafından yönlendirilmiş olabileceğine dikkat çektiğini belirtti.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dün haber takibi yapan Rûdaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’ın yanına yaklaşan bir şahıs “Burası Türkiye Cumhuriyeti, burada Kürtçe konuşamazsınız” diyerek tehditler savurdu.

Çevredekilerin araya girmesine rağmen hakaretlerine devam eden şahıs daha sonra fiziksel saldırı girişiminde bulundu. Olayın basına yansıması üzerine şüpheli şahıs gözaltına alındı.
Saldırıya siyaset ve basın camiasının yanı sıra hukukçular da tepki göstererek olayın araştırılmasını ve saldırganın cezalandırılmasını istedi. Öte yandan saldırganın kimliği ve bağlantıları ile ilgili konular merak edilmeye başlandı.
Gazeteci Dekak, olayın ardından saldırganla ilgili ayrıntıları Rûdaw bülteninde anlattı.

Diyarbakır’daki O Saldırganla Ilgili Flaş Gelişme2

“Ailesi özür diledi”

Dün gece saat 00:00’de şüphelinin ailesinden birinin kendisini arayarak onun adına özür dilediğini aktaran Dekak, şu detayları paylaştı:
“Ailesi Diyarbakırlı, beni arayan da çok net bir Kürtçe ile konuştu. Şüphelinin dedelerinin tek kelime Türkçe bilmediğini, aynı şekilde annesinin de hiç Türkçe bilmediğini söyledi. Hatta ailenin tüm fertlerinin ismi Kürtçe, şahsın aile içerisindeki ismi de Kürtçe ama kimlikte farklı isim taşıyor. Babasının zengin olduğunu, ancak iflas ettiğini, bu yüzden 2007’de Diyarbakır’dan başka şehre çalışmak için gitmek zorunda kaldığını, o zamanlar henüz çocuk olan şüphelinin de sokaklara düştüğünü ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu söyledi. Ailesi 7 yıl boyunca birçok defa şahsı tedavi ettirmek istemiş ancak başarılı olamamış.”

“Başkaları tarafından yönlendirilmiş”

Ailesinin çok önemli bir noktaya parmak bastığını anlatan Dekak, “Tek başına böyle bir saldırıya kalkışmamıştır. Başkaları tarafından yönlendirilmiştir ama biz de kim olduklarını bilmiyoruz” dediklerini aktardı.

Dekak, aileden bu durumu canlı yayında anlatmalarını istediğini ancak kendilerinin “Anlatırsak ailemiz hedef gösterilir. Hatta şüpheli uyuşturucu ağına saplandığı için yönlendirilen bu şahıs aksi yönde ifadeler de verebilir” diyerek çekincelerini dile getirdiklerini söyledi.

Ailenin “Onun adına tüm Kürtlerden özür diliyoruz” dediğini belirten Dekak, “Aile şüpheli hakkında üniversite eğitimi ile başka bir hikaye daha anlattı. Üniversite ve bölümün adını vermeyeceğim; iki yıllık bir bölüme kaydolmuş ancak Türk milliyetçi bir öğretmeni ile yaşadığı inatlaşma nedeniyle okulu tamamlayamamış. Öğretmen ona, ‘ben burada olduğum müddetçe diploma alamazsın’ demiş ve okulu bırakmak zorunda kalmış. Ailesi uyuşturucu batağına düşen şahsın bu şekilde yarın başkaları tarafından da kullanılabileceğine dikkat çekti. Ancak kesinlikle saldırıyı kendi başına yapmadığına eminler. Bunun arkasında karanlık eller olduğunu düşünüyorlar” diye konuştu.

Maşallah Dekak, saldırganın ailesi için de üzüldüğünü ve bu nedenle isimlerini açıklamak istemediğini söyledi.

Editör: Güneş OCAĞA