HABER -GÜNEŞ OCAĞA

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan 15 Ticaret Borsası'nın katılımıyla Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) toplantısı, Diyarbakır Ticaret Borsası'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Adıyaman, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin, Van ve Şanlıurfa Ticaret Borsası başkanları, meclis başkanları ve genel sekreterleri katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, ÜPAK sistemiyle birlikte tarım piyasalarında fiyat belirsizliğinin azalacağını, sektörün finansman sorununun çözüleceğini söyledi.

BÖLGESEL ÜPAK KURULUYOR

Yeşil, şöyle devam etti: "Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetlerinde bulunmaktadır. ÜPAK ise TÜRİB’de aracılık hizmeti yapabileceklerdir. Bu çerçevede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bu konuda istekli olan Ticaret Borsalarımız ile beraber ortaklık yapısı içinde bir Bölgesel ÜPAK kurulmasını planlamaktayız.”

Yeşil’in konuşmasının ardından Diyarbakır Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Gökhan Çeliker, Bölgesel ÜPAK kurulmasına ilişkin bir sunum gerçekleştirerek, ÜPAK'ın nasıl oluşturulması gerektiğini anlattı.

Toplantıda son olarak TÜRİB’de işlem yapacaklar için aracılık yapmak amacıyla15 ticaret borsasısın iştiraki ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesini kapsayacak şekilde kurulacak ÜPAK şirketinde sermaye taahhütleri konusu istişare edildi.

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA