ÖZEL HABER - Güneş OCA / Veli BALTACI

Diyarbakır'ın merkez Suriçi'nde bulunan eski Yoğurt Pazarı'nda balık ağlarını ören işitme ve duyma engelli 40 yaşındaki Ramazan Kırınfil, renkli kişiliğiyle bölgenin sevilen ismi haline gelmiş durumda. Kulağı duymamasına rağmen müziği son sese veren Ramazan, müziği hissederek üretmeye devam ediyor.

Di̇yarbakir'in Ağlarini Ören Adam3
MÜZİĞİ HİSSEDEREK YAŞIYOR 

Ramazana dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e bilgi veren esnaf Agit Ari, "Ramazan'ın babası burada 50 yıl boyunca ördüğü ağları satıyordu. Babası vefat edince Ramazan, yerine geçti. Kendisi duymuyor ve işitmiyor. Biz ona buradan destek oluyoruz.

Di̇yarbakir'in Ağlarini Ören Adam4

Gelen müşterileriyle bizler diyaloga geçiyoruz. Ramazan her hangi bir özel eğitim almadığı için işaret dili yok. Kulağında işitme cihazı var, çok ama çok az bir şey duyuyor. Müziği son sese veriyor, çok işitmiyor ama hissederek dinliyor ve bu da onu motive ediyor. Biz burada onun müziğinin sesine de kalabalığına da katlanıyoruz" dedi.


BÖLGE İLLERİNDEN DE GELİYORLAR

Diyarbakır'da bir tek Ramazan'ın balık ağlarını ördüğünü söyleyen Ari, "Genelde kent merkezide Dicle Nehri'ne balık avlamaya gidenler ve çevre illerden gelenler Ramazan'dan ağ alıyorlar. 7  kiloluk sepmetoru 4 bin TL'ye satıyor.

Di̇yarbakir'in Ağlarini Ören Adam5

Yarım metre ağı da 45 TL'den veriyor. İşini çok seviyor. Bizde onu çok seviyoruz, renkli bir kişiliği var" diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI