ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır’da hızlı bir şekilde gelişen turizm sektörüyle beraber büyüyen otelcilik sektörü, kentteki Organize ve Sanayi Bölgesi ile Tekstil İhtisas OSB’den sonra atak yapan ve istihdama büyük katkı sunan üçüncü sektör konumunda.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır Otelciler Derneği Başkanı Deniz Güler, kentteki otelcilik sektörüyle ilgili bilgi verdi. Diyarbakır’da toplam 110 otel tesisinin mevcut olduğunu belirten Güler, “Bu 110 tane tesisin 34’ü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı. Yatak sayımız ise teşvikler hariç toplam 8 bin 500. Yakın zamanda  alınan teşviklerle beraber  bitecek olan 5 ve ya 6 otelimizle yatak sayısı 12-13 bine ulaşacak” dedi.

Diyarbakır’ın Gittikçe Büyüyen Üçüncü Sektörü3


DİYARBAKIR’IN ÜÇÜNCÜ SEKTÖRÜ

Diyarbakır’da büyüyen üçüncü sektör olduklarını ifade eden Güler şunları belirtti:
“Organize ve Sanayi Bölgesi ile Tekstil İhtisas OSB’den sonra Diyarbakır’da en çok istihdam sağlayan üçüncü sektör otelciliktir. Tesislerimizde binin üzerinde personel çalışmakta. Zerzevan Kalesi karşılama alanının bitmesiyle ve Eğil Islah Projesi'nin tamamlanmasiyla 3 - 4 milyon kişinin gelmesi kaçınılmaz olacak. Tabi biz otelciler olarak ilk sınavımızı Ramazan Bayramı’nda verdik. Konaklamayla beraber 400 bine yakın kişi şehrimize giriş yaptı. Diyarbakır’ı gezdi ve tüm nimetlerinden yararlandı.”


DİYARBAKIR’DA TURİZMÇALIŞTAYI

DTSO’nun önderliğinde, kentteki kamu kurumları ve STK’larla beraber turizm çalıştayları yaptıklarını dile getiren Güler, “Diyarbakır’da Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğinde kamu kurumları ve STK’larla birlikte turizm çalıştayı yapıyoruz. Bu çalıştayların yıl sonuna kadar bitmesini bekliyoruz. 2025’e her türlü yetişecektir. 26-27 Haziran’da 150 kişilik bir heyet bu çalıştaylardaki eksiklerimizi görmek için gelecek. Eylül ve ya Ekim’de çalıştayların bitmesini bekliyoruz. Çalıştaylar turizm için bir ön hazırlıktır. Ne kadar bir ön hazırlık olursa o şehir bir o kadar turizme yatkın bir imaj vermiş olacak” diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA