Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır şehrinin önemli turistik yerlerinden biri olan Çermik, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Çermik’te yer alan Sinek Çayı ise adeta bir doğa harikası.

Kaya Kabartmaları, kanyonları ve doğal yapısıyla turistlerin ilgi odağı olan Sinek Çayı son günlerde serinlemek isteyenlerin akınına uğruyor.

BÖLGE İLLERİNDEN AKIN VAR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı illerde yaşayan vatandaşlar yüzmek ve doğanın tadını çıkarmak için sabahın köründe Sinek Çayı’na doğru yola çıkıyorlar.

Genelde Adıyaman, Elazığ, Mardin, Batman ve Urfa’dan gelen vatandaşlar tüm günü Sinek Çayı’nda geçiriyorlar.

Diyarbakır’ın Gizli Cennetine Akın Var 1

SİNEK ÇAYI CENNETİ ANDIRIYOR

Adıyaman’dan gelen Hasan Dalbak, “Yaz aylarında bölgemiz çok sıcak oluyor. Adeta kavruluyoruz. Diyarbakır doğası ve tarihiyle çok güzel bir ilimiz. Sinek Çayı da hem suyuyla hem de doğasıyla adeta cenneti andırıyor. Her yıl çocuklarımla birlikte muhakkak buraya gelirim. Burası serinlemenin adresi. Gerçekten çok güzel bir vakit geçiriyoruz” dedi.

SİVEREK’TEN SERİNLEMEYE GELDİ

Urfa’nın Siverek İlçesi’nden gelen Hanifi Doğrab ise, “Siverek çok sıcak. Sinek Çayı serinlemek için en doğru yer. Doğanın içinde çok güzel bir vakit geçiriyoruz. Sıcaktan bulananlar buraya gelebilir” diye konuştu.

DOĞAMIZI TEMİZ TUTALIM

Diyarbakır merkezden Sinek Çayı’na gelen Kader Bilmek ise, “Burası çok güzel. Sabahtandır çayda yüzüyoruz. Yeşillikler arasında yemeklerimizi yedik. Fakat bu güzel doğamızı korumamız da gerekiyor. Kimsenin buraya çöp atmaması lazım. Vatandaşlar kullandıkları alanları temiz tutmalı. Burası hepimiz, lütfen temiz kullanalım” seslenişinde bulundu.

Muhabir: Güneş Ocağa