Özel Haber-Güneş Ocağa
Dünyada en çok çay tüketen ülke Türkiye olurken, Türkiye'de de en çok çay tüketen iller arasında Diyarbakır dördüncü sırada yer alıyor.
Her ne kadar Türkiye'de yerli çay üretilse de Diyarbakırlıların favorisi ve milli içeceği kaçak çay. Güne kaçak çay içmeyle başlayan Diyarbakırlılar akşamları da kaçak çaylarını içtikten sonra uyurlar.

35 yıldır çay dağıtıyor


35 yıldır ellerinde tepsiyle Ulu Cami önünde ve Suriçi'nde dolaşarak seyyar çaycılık yapan 50 yaşındaki çaycı Ali, günde bin 500 bardak çay dağıttığını söyledi.
Kent halkının milli içeceğinin kaçak çay olduğunu belirten çaycı Ali, "Sabah beşten akşam saat sekize kadar çay dağıtıyorum. Kent halkı kaçak çayı çok seviyor. Su gibi içiyorlar. Çay dağıtmak benim mesleğim oldu. İnsanların önüne çay bırakmak benim için çok keyifli. Hele ki kaçak çayın tadı vatandaşlar için bir başka. Buranın milli yiyeceği ciğerse, milli içeceği de kaçak çaydır" dedi.

Çayını keyifle yudumluyor


Ulu Cami önünde kaçak çayını yudumlayan Amer Durgun (31) adındaki vatandaş da, çay içerken çok mutlu olduğunu söyledi. Diyarbakırlıların milli içeceğinin çay olduğunu söyleyen Durgun, günde 40 bardak çay içtiğini kaydetti.
Aslen Muş Vartolu olan Güllü Balsever (65) ise, Diyarbakır'ı çok sevdiği için 3 yıl önce buraya yerleştiklerini söyledi. Balsever, "Daha önce Mersin'de yaşıyorduk. Oradayken yerli çayı içerdik. Ama Diyarbakır'a geldikten sonra buradaki halkın kaçak çay damağı bize de geçti. Kaçak çayın tadı gerçekten bambaşka. Burada en çok ciğer yeniyor ve en çok kaçak çay içiliyor" diye konuştu.

Editör: Güneş OCAĞA