ÖZEL HABER - Ali Çekdar KORKMA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren DEM Partili Eren, Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’ndeki çöp sorununa dikkat çekti. “Yenişehir ilçesindeki altyapı, kaldırım, yol ve çöp sorunları bitmek bilmiyor” diyen Eren, kayyumun “10 Ocak İdareciler Günü” dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından “Yılın İdarecisi” seçilmesini de eleştirdi.

“ÇÖP SORUNUNUN FARKINDA MISINIZ?”

Deprem sonrası ağır hasar gördüğü için yıkılan Ofis semtindeki Engin Apartmanı’nın olduğu alanın yağışlarla birlikte adeta küçük bir göle döndüğünü ifade eden Eren, bu alanın vatandaşlar için ciddi tehlike oluşturduğunu vurguladı. 

Milletvekili Eren, Bakan Özhaseki’nin şu soruları yanıtlamasını istedi: 
“*Yenişehir ilesine bağlı Ofis semtinde yaşanan çöp sorununun farkında mısınız? 
*Çevreye mikrop saçan çöplerin temizlenmesi için bakanlık olarak ivedilikle bir çalışma yapacak mısınız? 
*Ağır hasarlı olduğu için yıkılan binaların bulunduğu alanlar neden kendi hallerine bırakılmaktadır? Bu alanlara hizmet verilmemesinin gerekçesi nedir?
*Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan Engin Apartmanı’nın bulunduğu alanda oluşan ve bölgede yaşayan yurttaşlar için risk teşkil eden su göletinin temizlenmesi için bir girişiminiz olacak mıdır? 
*Yaşanabilecek olası kazalarda veya olumsuz durumlarda sorumluluk kimde olacaktır? 
*Sokakları çöpten geçilmeyen, yollarında su göletleri oluşan, kaldırımları çöken Yenişehir ilçesinde kayyım olarak görev yapan Murat Beşikçi’ye hangi çalışmaları nedeniyle Yılın İdarecisi ödülü verilmiştir?”

Editör: Ali Çekdar KORKMA