FATMA TEMEL - ÖZEL

Diyarbakır'da 10 yılı aşkındır kahve sektöründe çalışan Barış Paçraz, son yıllarda kentin milli içeceği olan çayın yerini, kahvenin almaya başladığını söyledi. Kahve fiyatlarına da değinen Paçraz, geçen yıl bir kilo kahve 280 TL iken, bu yıl 700-750 liraya satıldığını kaydetti.

“KAHVE TÜKETİM ORANI ARTIYOR”

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Paçraz, şöyle devam etti: “Diyarbakır’da her geçen gün kahve tüketim oranı artmaktadır. İnsanların kahveye olan ilgisi her geçen gün fazlalaşıyor. Kişi başı kahve tüketme oranı da buna bağlı olarak artmaktadır. Özellikle 18-30 yaş arası gençler kahveyi daha çok tüketiyor. Eski çay geleneğinin yerini yavaş yavaş kahve almakta."

Kahvenin çaya oranla çok daha pahalı olduğuna dikkat çeken Paçraz, "Dünyanın da en büyük ticaretidir. Eskiye oranla fiyatlar çok yüksek. Bu şekilde devam ederse, sanki eskisi gibi çaya geri dönüş başlayacak. Özellikle kahve yurtdışından geldiği için gümrük vergisi, nakliye, daha farklı işçiliklerdir. Bunlardan dolayı kahve fiyatları sürekli artış gösteriyor. Kahve yengeç ve oğlak dönencelerinde yetişiyor, bu zamanlarda da seller, doğal afetler oluyor ve bunlarda kahve fiyatlarına direk etki ediyor. Örneğin iki hafta önce Brezilya’da sel oluştu, kahve ağaçlarına zarar verdi. O sebepten dolayı bizde 500 kilo kahveyi almak zorunda kaldık. Çünkü fiyatları çok yükseliyor bu gibi durumlarda” diye konuştu.

BİR YILDA FİYATI ÜÇE KATLANDI

Türkiye'deki enflasyon artışlarının da kahve fiyatlarına yansıdığını vurgulayan Paçraz, şunları söyledi:

“Diyarbakır’da eskiden beri kahve tüketimi kültürü var. Genelde sütlü ve yumuşak içimli kahveler tercih ediliyor. Türkiye'de de geçen yıla oranla kahve fiyatları yüzde yüzün üzerinde arttı. Geçen yıl bir kilo kahveyi 280 liraya alabiliyorken, şuan 700-750 liradan aşağı alamıyorsunuz. Geçen sene Türk Kahvesi'nin kilosunu 150 liradan alabiliyorken, şuan 360-400 lira bandındadır. Kahvenin kalitesine bağlı değişiyor tabi. Menüde en düşük kahve 50 lira, en yüksek ise 130 lira civarında. Geçen yıl 135 liraya üç tane kahve alabiliyordunuz."

“DİYARBAKIR’DA KAHVE ATÖLYELERİ YAPILIYOR”

Diyarbakır’da kahveye olan ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Paçraz, “Diyarbakır’da kahve kültürü her geçen gün daha da zenginleşiyor. En çok da üçüncü nesil kahve konusunda. Kahve Akademileri açılıyor, kahve workshopları açılıyor, dernekler açılıyor, eğitim veriliyor. Diyarbakır’da kahve kültürüne karşı büyük bir merak var" bilgisini verdi.

Editör: Fatma TEMEL