ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır’ın yerli yatırım firmalarından biri olan Şimşek Alüminyum, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen profilleri 13 ülkeye ihraç ediliyor. Alman menşeli otomotiv devi Audi’nin amortisör parçalarını Doğu ve Güneydoğu’da üreten tek firma özelliğini taşıyan firma, Hindistan Uluslararası Mermer ve Doğal Taş Fuarı'nda stant açtı. Diyarbakır ürünlerini sergileyen firmaya yoğun ilgi gösterildi.

 Şimşek Alüminyum A.Ş.’nin başında deneyimli sanayici Ramazan Şimşek bulunuyor. 1996 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında özel sektör ve kamu kurumlarına ait yol, alt yapı, baraj, sulama sistemleri, üst yapı gibi projeleri başarı ile yürüten Şimşek A.Ş., 2011 yılından itibaren alüminyum sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak binaların dış cephelerinde giydirme malzemesi olarak kullanılan A2 sınıfı alüminyum kompozit imalatı yapan Şimşek Alüminyum, ABD’li, Japon ve Çinli rakipleriyle dünya pazarında yarışıyor. 

ÜRÜNLER 13 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Şimşek Alüminyum, külçe halindeki alüminyumu Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesindeki üretim fabrikasında işleyerek, profil haline getiriyor. İşlenen profiller bir yandan Türkiye pazarında satışa sunulurken, diğer taraftan Almanya, İtalya, Avustralya, Polonya, Litvanya, Hollanda, Fas, Irak, Gürcistan, Filistin, İsrail, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi 13 ülkeye ihraç ediliyor.

DİYARBAKIR ÜRETİMİ DÜNYAYA TANITILIYOR

Geçen yıl İngiltere London Bulding, Almanya Alüminyum Dusseldorf ve ABD’de IBS fuarına katılan Şimşek Alüminyum, 2024’te de alüminyum sektörünün üç önemli fuarına katılacak. ABD’de IBS, Almanya alüminyum Dusseldorf ve İspanya VETECO fuarına katılacak olan Şimşek Alüminyum, Diyarbakır’da üretilen ürünleri, dünya piyasasına tanıtacak.

1000 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

İşletme, profil satışının yanı sıra hazır doğrama, metalik işler ve Afrika kıtasında otel ve villaların dış cephe giydirmelerini yapıyor. 300 kişiye istihdam sağlayan işletmede, çalışanların 40’ının kadınlardan oluşması dikkat çekiyor. Şimşek Grup bünyesinde üst yapı inşaat, alt yapı inşaat taahhüt ve maden sektöründe de yaklaşık 700 kişi istihdam ediliyor. Firmanın Diyarbakır ve çevre illerde de mermer arama çalışmaları devam ediyor.

Editör: Ali Çekdar KORKMA