Fuat BULUT/ÖZEL

 Merkezi İstanbul’da, fabrikaları Diyarbakır ile Tekirdağ’ın Saray ve Çorlu ilçelerinde bulunan tekstil firması Ünteks Şirketler Grubu, ekonomik krizin yaşandığı bugünlerde çilerine büyük jest yaptı.

Son 1 yılda enerji maliyetlerine yapılan yüzde 900’lük zam karşısında zor günler yaşayan işçilerine destek kararı alan Ünteks Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Ünver, 1150’si Diyarbakır’da olmak üzere totalde 3 bin çalışanına 2 bin TL’lik ek yardımda bulundu. Aralık ayında alınan karar, 5 Ocak’taki işçi ödemelerinde çalışanların hesabına yattı.

Ünteks Şirketler Grubu, kalitesi, geniş ürün yelpazesi ve deneyimli çalışanlarıyla Avrupa’nın en önemli tekstil markalarının gözde kurumlarından biri.

1990’lı yıllarda üç tekstil şube ağı ile kurulan Ünteks Şirketler Grubu, Diyarbakır, Tekirdağ ve İstanbul’da bulunan fabrikalarında iplik, örgü, kumaş, konfeksiyon kalemlerinde sürekli gelişime imza atıyor.

Ünteks Şirketler Grubu’nun Saray’daki örme fabrikasında her çeşit kalınlık ve genişlikte lacoste, süprem, üç iplik, iki iplik, interlok, ribana, kaşkorse, havlu, polar ve viskon kumaşlar imal ediliyor.

Çorlu’daki Ünteks Boya Baskı ve Apre Fabrikasında HT-Jet boyama makineleri, ram, sanfor, tıraş, fırça gibi apreleme işlemi gerçekleştirilen makineler ve çevre dostu boyama sistemleri ile her türlü pamuk, polyester, viskon ve karışımlı kumaşlar yüksek kalite standartları ile boyanıyor.

Şirketin Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kampüs üretim alanında ise iplik, örgü kumaş ve konfeksiyon bölümü var. Örgüde aylık 2 bin 500 ton kumaş, iplikte aylık bin ton, konfeksiyon bölümünde ise aylık 1 milyon adet üretim yapılıyor.

İstanbul’daki tesiste ise 20 kişilik profesyonel bir ekipten oluşan model tasarım merkezi var. Müşteri temsilcilerinin ağırlandığı Merkez binasının yanı sıra İstanbul’daki 5 bantlık konfeksiyon bölümünde 300 kişi üretim yapıyor.

Ünteks Şirketleri Grubu, uzun yıllardır yatırım yaptığı Rusya’daki işletmesini daha da geliştiriyor. Kumaş tedariğinin yanı sıra üretim merkezi için kolları sıvayan şirket, ülkenin en büyük fabrikasını faaliyete geçirdi.

Moskova merkezli 3 satış deposu haricinde Ivanova bölgesinde sadece kapalı alanı 40 bin metrekare olan bir alanda fabrika kuran Ünteks Şirketler Grubu, buradaki üretimini daha da geliştirecek. Hali hazırda Rusya’daki fabrikada boya, baskı ve aprede aylık 1500 tonluk üretim, 1000 ton kapasitede de örgü üretimi yapılıyor. Yıl sonunda tamamlanacak olan örme, boya ve baskı fabrikasında bin kişi istihdam edilecek.

Şirketin ayrıca İspanya’nın Barcelona kentinde de model tasarım merkezi var.

Editör: TE Bilişim