ÖZEL HABER - Güenş OCAĞA / Veli BALTACI
Diyarbakır'da 3 aylık Muhammed İzol’a, 8 günlükken SMA hastalığı tanısı konuldu. Tanı sonrası çocuklarının 6 ayı dolmadan yüzde yüz iyileşme şansına kavuşmak için yardım kampanyası başlatan anne Mihriban ve baba Şirin İzol, gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla destek çağrısında bulundular.


TEDAVİ İÇİN 60 MİLYON TL GEREKİYOR

SMA hastası 3 aylık oğlu için maddi desteğin büyük bir öneme sahip olduğuna işaret eden anne Mihriban İzol, "Muhammed şuan 3 aylık, 8 günlükken SMA tanısı konuldu. Valilik izin sürecimiz yaklaşık 2,5 ay sürdü. 10 gündür kampanyayı başlatmışız. Maalesef ki yüzde birini tamamlayabildik.

Diyarbakırlı Sma’lı Muhammed Yardım Bekliyor5

Tedavisi için gerekli olan meblağ çok çok büyük. Bir ailenin karşılayabileceği bir meblağ değil. Herkese sesleniyorum, özellikle de anne ve babalara. Bebeğimin elinden tutmanızı istiyorum. Ona yardım edin. En az bir kas kaybıyla tedavi ettirmek istiyoruz. Bitmeyen kampanya yok, ama geç kalınmış bir kampanya var. 6 aydan önce ilaçlarını alırsa yüzde yüz iyileşecek. Sizlerden tek ricam Muhammed'in elinden tutun. Tedavisi için 60 milyon TL para gerekiyor" dedi.


BİR ANNENİN ÇIĞLIĞI

Diyarbakır Valilik onaylı bir kampanya yürüttüklerini belirten anne İzol, şunları söyledi: "Tamamen şeffaf bir kampanya yürütüyoruz. Çocuğumuz adına sosyal medya hesapları açtık. Anne ve baba olarak sadece geceleri canlı yayın açabiliyoruz. Bu konuda özellikle abi ve ablalara sesleniyoruz, bizim için gönüllü olup, aktif bir şekilde sayfalarda yayın açarak destek olursanız bile çok seviniriz. Muhammed altıncı aydan önce ilacını alırsa, yüzde yüz iyileşecek."

Diyarbakırlı Sma’lı Muhammed Yardım Bekliyor4


"HIZLI BİR ŞEKİLDE KAS KAYBI YAŞIYOR"

Çocukları için yardım çağrısı yapan baba Şirin İzol ise, "Şuanda çocuğumuz 3 aylık ve şuanda hızlı bir şekilde kas kayıpları oluşmaya başladı. Sizlerden en büyük talebimiz, çocuğumuza yardım etmeniz. Çünkü tedavinin tamamlanması için çok kısa bir süremiz kaldı. İlk altı ayda çocuğumuzun tedavi alması gerekiyor. Tedavi alamadığı taktirde çocuğumuz nefes alamayacak, süt içemeyecek, yani kas kaybı süreci hızlanacak ve daha kötü bir duruma erişecek. Ben buradan herkese sesleniyorum, lütfen sesimizi duyun, lütfen bizi görmezden gelmeyin. Çocuğumuza destek olun, bağışlarınızı yapın. Gönüllü abla ve abiler olarak bizlere yine destek olabilirsiniz. Her türlü desteğinize talibiz" dedi.

Diyarbakırlı Sma’lı Muhammed Yardım Bekliyor3


"LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN, DESTEK OLUN"

3 aylık sürecin kendileri için çok zor geçtiğine dikkat çeken baba İzol, son olarak şunları belirtti: "SMA'yı ilk duyduğumuzda bizler SMA'nın acı gerçeğini tanımıyorduk, bilmiyorduk. Mahkeme sürecidir, valilik izin sürecedir bizi gerçekten çok yıprattı. Şuanda da hem sosyal medyada, hem de çevremizde hızlı bir şekilde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bugün bir kez daha sesleniyoruz, lütfen sesimizi duyun ve destek olun."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI