Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER

Diyarbakır merkez Suriçi'nde Bulunan ve bölgeye hitap eden Kuyumcular Çarşısı Başkanı Recep Erkarslan, dünyadaki yaşanan krizlerle birlikte trend olan altının durumuna ilişkin gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e açıklamalarda bulundu.

Di̇yarbakirlilarin Yatirimdaki̇ Vazgeçi̇lmezi̇4

ALTININ GÜNCEL FİYATLARI

Altın fiyatlarındaki son durumu anlatan Erkarslan, "22 ayar burma bileziğin alışı 1917, satışı 1973. Jelatinli altın çeyreğin alışı 3450, satış ise 3520" dedi.

DÜNYADA TREND YATIRIM

Dünyadaki yaşanan krizlerin altını her zaman yükselttiğini belirten Erkarslan, şunları belirtti: "Altın her zaman 10-20 TL ya yükselir ya da düşer. Ama trend hep yukarıdadır altın için. Yıl sonuna kadar çeyrek altın 4000 bini bulur. Diyarbakır ve bölge halkı her zaman 22 ayar altın sever ve alır."

Di̇yarbakirlilarin Yatirimdaki̇ Vazgeçi̇lmezi̇2

“DİYARBAKIRLILAR EN ÇOK ALTINA YATIRIM YAPAR”

Fiyat yükselişleri Diyarbakır halkının altına olan yatırımını arttırdığını dikkat çeken Erkarslan, "Evet altın fiyatları yükseldi, ama altına yatırım da çok arttı. Diyarbakır halkı en çok altına yatırım yapıyor. Yatırım için genelde bilezik, çeyrek ve cumhuriyet alır. Kullanmak içinde genelde tüzük küpe ve kolye alır, ama aynı zamanda yatırım gözüyle de bakar" diye konuştu.

Di̇yarbakirlilarin Yatirimdaki̇ Vazgeçi̇lmezi̇3

EVLENECEK ÇİFTLERİ ETKİLEDİ

Altın fiyatlarının yükselmesi düğünlerde takı sayılarını da düşürdüğüne vurgu yapan Erkarslan, "Krizden önce evlenecek olanlar ortalama 5 bilezik, 4 yüzük, bir buçuk metre kolye, yanına bir küpe alırdı. Fakat şimdi ise 3 bilezik, 2 yüzük, bir metre kolye ve küpe alıyorlar. Altın fiyatları maalesef evliliklerin önünde engel" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA