HABER - Ali Çekdar KORKMA

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren DEM Partili Serhat Eren, Afyonkarahisar Zafer Stadyumu’nda oynanan mücadelede maç devam ederken tribünlerden sürekli sözlü taciz edilen Diyarbekirsporlu futbolcuların maç sonunda fiziki saldırıya maruz kaldığını ifade etti.

“BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞALATACAK MI?”

Saldırılar nedeniyle Diyarbekirsporlu futbolcu Yasin Dülger’in yaralandığını hatırlatan Eren, Bakan Aşkın Bak’tan şu soruların yanıtlanmasını istedi:
“*Bu hafta sonunda Afyon’da oynanan Afyonspor- Diyarbekirspor futbol maçında Diyarbekirsporlu futbolculara yönelik edilen ırkçı küfürler ve sözlü tacizler için bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?


*Diyarbekirspor’a yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıların ve ayrımcılığın; saha içi ve dışı olayların araştırılması, yaşanan ırkçı saldırılarda ihmali bulunan kamu görevlilerinin açığa çıkarılarak gerekli yaptırımların uygulanması, başta Futbol Federasyonu olmak üzere ihmal ve hatalarının tespit edilmesi ile yaşanan sorunların giderilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır? 


*Diyarbekirsporlu Yasin Dülger’i kim yaralamıştır? Saha içinde Diyarbekirsporlu futbolcular ve teknik heyete saldıranlar arasında stadyumun güvenliğinden sorumlu kişilerin de olduğu iddiaları doğru mudur? 


*Diyarbekirspor ve Amedspor’a yönelik deplasman maçlarında gerçekleştirilen ırkçı saldırılara karşı neden gereken önlemler hiçbir zaman alınmamaktadır?
*Son 1 yıl içerisinde Diyarbekirspor ve Amedsporlu futbolcularına yönelik ırkçı saldırı gerçekleştirilen kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır? Bu açılan soruşturmalar neticesinde bugüne kadar kaç kişi ceza almıştır?”

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA