NERMİN ZENGİN - ÖZEL

Pers seferine çıkan ünlü Makedon Kralı Büyük İskender’in de bir süre konakladığı, antik dönemde “Dünyanın bittiği yer” ve “Ölülerin yer altı dünyasına giriş yeri” olarak isimlendirdiği Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ndeki Bırkleyn Mağaraları görenleri büyülüyor.

ÇİVİ YAZILI KİTABELER BULUNUYOR

Dicle Nehri’nin iki ana kolundan biri de bu mağarada… Birbirine paralel uzanan iki kayalığın içinde üç mağara bulunuyor. 1 numaralı mağarada, Asur kralları I.Tiglatpileser’e ait (M.Ö 1114-1076) kabartma ile çivi yazılı kitabe; III. Salmanassar’a ait (M.Ö. 859-828) kabartma ile iki adet çivi yazılı kitabe bulunur. 2 numaralı mağaranın girişinde ise, antik çağa ait yapı kalıntıları ve yine III. Salmansar’a ait kabartma ile iki adet çivi yazılı kabartma yer alır. Diğerlerinden daha büyük olan üç numaralı mağara ise, adeta bir doğa harikası. Rivayetlere göre Büyük İskender Doğu seferine çıkarken burayı keşfetmiş ve 15 bin kişilik ordusuyla bir süre bu mağarada konaklamış. Bakımsız Bırkleyn, bölge halkının ve yetkililerin ilgisini bekliyor.

DTSO ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bu muhteşem yerin turizme kazandırılması için DTSO tarafından kollar sıvandı. DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu, Diyarbakır’ın tarihi ve doğal güzellikleri bakımında benzeri olmayan Lice ilçesindeki Birkleyn Mağaralarında incelemelerde bulundu. Özellikle mağaraya ulaşım ve çevre düzenlemesi konusunda çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğunu tespit eden Komisyon, gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla beraber ideal bir kamp merkezinin oluşturulabileceğini söyledi.

Editör: Nermin ZENGİN