Hesaplamalara göre 6 aylık enflasyonun yüzde 25.4 çıkacağı tahmin ediliyor. Buna göre en düşük emekli aylığına temmuzda en az yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.


Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, Merkez Bankası’nın anketinde ilk dört ayda yüzde 18.72 olan enflasyon, Mayıs ayında yüzde 3, haziran ayında ise yüzde 2.54 daha artacak. Enflasyonun tahmin edilen rakamlara yakın olması halinde, haziran sonunda tüketici enflasyonu yüzde 25.4’e ulaşması bekleniyor.

Temmuzda memur ve emeklilere, gerçekleşen enflasyon hesaba alınarak zam yapılacağı için bu kesimin kısmen de olsa enflasyon kaybını telafi edeceği belirtiliyor.  Enflasyonun bu beklenti doğrultusunda gerçekleşmesi halinde memur ve memur emeklilerine yüzde 9.17 oranında enflasyon farkı, yüzde 10 oranında da toplu sözleşme zammı olmak üzere toplamda yüzde 20.1 oranında zam yapılacağı öngörülüyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise gerçekleşen 6 aylık enflasyon kadar, yani yaklaşık yüzde 25.4 oranında zam yapılması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ