Özel haber ve Fotoğraflar:
Mehmet Masum SÜER


Güneydoğu Ekspres- Maraş merkezli depremde Diyarbakır’da yıkılan 7 binanın enkazı, kentin dışındaki bir alana binalar ayrı ayrı dökülerek binaların adlarını gösteren levhalar konuldu.

Molozlardaki zehirli gaz ve maddelerin çevreye zarar vermemesi için molozların üzeri kil ve kireç ile kaplanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın denetiminde ve polis tarafından korumaya alınan moloz yığınlarının etrafı kapatılarak, enkazdan herhangi bir eşyanın çalınması veya kaybolması önleniyor. Bina sahiplerinin, enkazda değerli eşyalarının veya ceset ile herhangi bir insan uzvunun olmasını bildirmeleri halinde molozlar mahkeme kararıyla kontrol edilebilecek. Molozların geri dönüşüme gönderilmesi veya imhası için hukuki sürecin tamamlanması bekleniyor.

DSC09535

Doğa severler, molozların çevreye ve hayvanlara zarar vermesinden endişe ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise molozların yasalara ve usule uygun olarak imha edileceğini ve çevreye zarar vermelerinin engelleneceğini söylediler.