ÖZEL HABER - Fatma TEMEL

Çevredeki ağır hasarbinaların da yıkımının geciktirilmesi, mahallelinin tepkisine neden oluyor. 
Merkez Sur İlçesi’ne bağlı İskenderpaşa Mahallesi’ndeki 5 katlı Göze Apartmanı, 7 Aralık 2023 tarihinde kendiliğinden yıkıldı. 43 gündür hafriyatı kaldırılmayan binanın etrafındaki dört bina da yıkım sırasında hasar aldığı için boşaltıldı. Boşaltılan binalarda oturan vatandaşlar, mağdur olduklarını dile getirdi.

Enkazin 40’I Çikti, Molozlar Hala Yerde2

“HAFRİYATI BİR AN ÖNCE KALDIRSINLAR”

Binanın yıkımından sonra hafriyatın kaldırılmamasın mağduriyetlere yol aötığını belirten İskender Paşa Mahallesi Muhtarı Ali Ürün, “Bu bina bir aydan fazla oldu yıkılalı. Enkaz hala yerde. Çevredeki binalar da boşaltıldı. İnsanlar, kiraların tavan yaptığı bir dönemde üstelik kış ayında dışarda kaldı. O bina yıkılınca etrafındaki dört bina da boşaltıldı.

Enkazin 40’I Çikti, Molozlar Hala Yerde4

Birçok vatandaş kiralık ev tutmak zorunda kaldı, bazıları konteyner kente gitti. Ama bu insanlara ne kira yardımı yapıldı ne taşıma parası verildi ne de hafriyatı kaldırdılar ki evi hasarsız olan evine taşınsın. İnsanlar perişan durumda. Bu hafriyatın kaldırılmasını istiyoruz. Mahalle sakinlerine de gereken destek ve yardımlar yapılsın” dedi. 

“HAFRİYAT YÜZÜNDEN EVİME GİDEMİYORUM”

Yıkılan Göze Apartmanı’ndan dolayı evine giremeyen mahalle sakini Mikail Memiş ise “Benim evimde hasar yok diyorlar ama karşımdaki bina hasarlı ve o bina yıkılırsa ben ne yapacağım? Bu yıkılan bina depremden önce de yıkılma kararı verilmişti ama gelip yıkmadılar. Ve şuan mağdur olan bizleriz. Yıkılan binanın etrafındaki bütün binaları boşalttılar.

Enkazin 40’I Çikti, Molozlar Hala Yerde3

Gelip baktılar ağır hasarlı olan binaları boşalttılar. Benim 5 çocuğum var, aylık kazancım 7 bin lira. Ben ne yapayım? Böyle olur mu? Bu hafriyat haftalardır burada. Benim binamda bir şey yok ama bu hafriyat ve ağır hasarlı binalar yüzünden evime giremiyorum” dedi.

Editör: Fatma TEMEL