Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazartesi günü meydana gelen Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Maraş'a gitti.

Kahramanmaraş Havalimanı'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkililerden, depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Erdoğan, daha sonra 12 Şubat Stadyumu'nda AFAD tarafından kurulan çadır kentte geçti.

Burada incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedelerle bir araya gelerek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Erdoğan, "Ben de bölgeyi dolaşacağım, Adıyaman'a da uğrayacağım inşallah. Rabbim yar ve yardımcımız olsun" dedi.

Başta AFAD olmak üzere devletin tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla işbaşında olduğunu öne süren Erdoğan şunları söyledi:

"İlk gün sıkıntı yaşandı ama ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Hedefimiz inşallah bir yıl içerisinde Maraş ve diğer 9 ilimizde TOKİ'yle imar işlerini halledeceğiz. Devlet, kimsenin sokakta kalmasına müsaade etmez. Antalya ve çevre illerdeki illerdeki otellerle görüştük, ciddi bir oda kapasitesine ulaştık. Antalya, Alanya ve Mersin'deki otellere yerleşmeye evet derlerse, oradaki otellere yerleştireceğiz, yeme içme her şey karşılanacak. Çalışmalar çok daha hızlanacak, mevcut sıkıntılar yaşanmayacak. İlk gün havalimanı gibi sıkıntılar oldu. Ancak bugün daha iyiyiz, yarın daha iyi olacağız. Akaryakıt vesaire sıkıntılar da gideriliyor, tüpler geliyor, çadırlardaki ısınma sıkıntısı giderilecek. Provokatörlere fırsat vermeyin, basın bunlara fırsat vermesin. Hasar tespitleriyle birlikte de ailelere belli oranda desteğimizi vereceğiz. Hazine ve Maliye'den belli bir bütçeyi ayırmış durumdayız. Hasar tespitiyle her aileye 10 bin lira verilecek. (AA)