Faruk BALIKÇI - Özel

Bir dönemler çeltik işletme fabrikası olarak kullanılan merkez Sur İlçesi’ndeki Ali Paşa Mahallesi’ndeki yıkılmaya yüz tutan 508 yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi için Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan, 26 Haziran’da Diyarbakır’a gelecek. Patrik, tarihi yapı için restorasyon başlatarak mesaj verecek.

PROJENİN TUTARI 60 MİLYON

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Ohannes Gaffur Ohanyan, 26 Haziran’da Türkiye Patriğinin duasıyla restorasyona başlayacaklarını ifade ederek, “Sayın patrik restorasyon duasıyla birlikte mesaj verecek. Surp Sarkis kilisemiz yıkılıyor. Birkaç yıldır çalışma yürütüyoruz. Giderek eriyor. Eski validen Anıtlar Kurulu Projesi’ni çıkarttık. Şu anda finans çalışması yapıyoruz. Çağrı yapıyorum; Bu kenti seven, işadamından sıradaki vatandaşa kadar Surp Sarkis Kilisesi onarımı yapılacak. Projenin tutarı 60-70 milyon TL’dir. Şu anda Kültür Turizm Bakanlığı5 milyon bağış yaptı. Halktan, tüm Ermenilerden toplayacağımız bağış ile yapacağız. Herkesin katkısını bekliyoruz. Basın duyurusunda hesap numaralarını da vereceğiz. Sadece Ermenilerin üstleneceği bir durum değildir. Biz ekonomik olarak bunu yapacak güce sahip de değiliz. Kilise onarım nedeniyle herkesten destek bekliyoruz. Bu proje yardım toplayarak yapacağız” dedi.

SURP SARKİS KİLİSESİ’NİN TARİHİ

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki Surp Sarkis Ermeni Kilisesi, bakımsızlık ve definecilerin tahribatları nedeniyle harabeye dönmüş durumda. Tarih kaynaklarına göre Osmanlı Devleti himayesinde 1515 yılında Diyarbakır’ın iki büyük okulundan biri olarak inşa edilen Surp Sarkis Kilisesi ve bünyesinde Teoloji (Tanrı Bilimi) derslerinin verildiği okul, definecilerin, tinercilerin ve uyuşturucu bağımlıların mekanı haline geldi. Harabeye dönen tarihi yapıya ait bazalt taşları ve sütunları çalınırken, ayakta kalan sütunlar da yıkılmak üzere. Kilise 1935 yılına kadar Çeltik Fabrikası olarak kullanıldı. Daha sonra deve ahırı ve tahıl ambarına dönüştürüldü. Vakıf olarak kiliseyi onarmak için girişimler başlatmışken, 2015’te çatışmalarda kilise ağır hasar gördü.

Muhabir: FARUK BALIKÇI