Eski HDP Ağrı milletvekili Halil Aksoy, hakkında kesinleşen hapis cezası bulunması nedeniyle tutuklandı. HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, " 77 yaşında ve ağır sağlık sorunları olan Aksoy, cezası ertelenerek bir an önce tahliye edilmelidir" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan,HDP Ağrı eski milletvekili Halil Aksoy’un tutuklanmasını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda duyurdu.

Bakırhan paylaşımında “Önceki dönem Ağrı milletvekilimiz Halil Aksoy, dün sabah kesinleşmiş cezası nedeniyle tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne gönderildi. Çeteler ve katilleri hukuku bükerek kollayanlar, siyasetçilere ve muhaliflere ise düşman hukukuyla yaklaşmaktadır. Bu adaletsiz ve çürümüş düzeni değiştireceğimize söz veriyoruz. 77 yaşında ve ağır sağlık sorunları olan Aksoy, cezası ertelenerek bir an önce tahliye edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Aksoy’un “terör örgütü üyeliği“ iddiasıyla yargılandığı bir davada mahkemenin hakkında açıkladığı 8 yıl 9 aylık hapis cezasının kesinleşmesi üzerine tutuklandığı ve Metris R Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi. (MA)

Editör: Beritan KAYA