Sebze karışımları, tavuk veya et bulyonları gibi farklı çeşitlerle sunulan bu minik küpler, yemeklere lezzet değil MSG zehri ekliyor.

MSG NEDİR?

İçeriğinde mono sodyum glutamat (MSG), lezzet arttırıcı etkisi olan kimyasal bir üründür. Çin tuzu olarak bilinen bu ürünün düzenli tüketimi Epilepsi (sara), Alzeimer, Parkinson, Huntington, pankreas hasarı, göz retinasında büyüme, yağ birikimi, insülin artışı, obezite gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

BULYONUN TARİHİ

Bulyonu ilk olarak piyasaya süren Johann FrederichBouman'dir. Bulyon ilk yapıldığında tuz eklenmeden sebze, baharat ve biber kullanılarak kemikli etin özünü çıkartarak yapılıyordu. Çıkarılan öz, yağsız elekten geçirilir, derin porselen veya teneke kalıplara dökülerek soğutulurdu. Daha sonra ahşap tepsilere çıkarılarak açık havada kurutulur, sonrada yemeklere katılırdı.

Bulyon, yemek kültürümüzde kullanılan bir gıda türü değildir. Bu zamanda Avrupa'dan bize geçmiştir. Ancak satın alınan bulyonun masum olduğunu söylemek zor. Çünkü 1820'lerden sonra değişen gıda endüstrisinde, içinde hiç et olmadan ya da eser miktarda bulunmasına rağmen tamamı etten imal edilmiş gibi lanse edilen bulyonlar raflardaki yerini almıştır.