Suriyelilere yönelik Kayseri  ve bazı illerde yaşanan linç girişiminden sonra, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli Derince’de  dükkanı taşlanan Muhammed el Humeydi’yi ziyaret etti.

Humeydi, 12 yıldan beri Türkiye’de olduğunu ve kimseye kötülüğü bulunmadığını belirterek, “Herkesle iyi anlaşıyorduk. Türklerde benden alışveriş yapıyordu. O gün dükkânımı taşladılar ve defol buradan diye bağırdılar. Kimseyle bir sorunum yoktu. Saldırıyı niye yaptılar. Şok içindeyim. Bu davranışlarının nedenini halen anlamış değilim” dedi.

"AZGINLAŞTIRILMIŞ BİR IRKÇILIK VAR"

Gergerlioğlu, ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı olduklarını ifade ederek, “İster Almanya’da Türklere yapılsın, ister Türkiye’de Suriyelilere yapılsın her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve saldırganlığa karşıyız. Bunu ne insan hakları ne dinimiz kabul eder. Maalesef azgınlaştırılmış bir ırkçılık var, bazı siyasetçiler bu ırkçılık üzerinden ucuz oy hesapları peşindeler. Biz bu olayların bitmesi gerektiğini söylüyoruz. Suriyeli Muhammed El Humeydi bizim kardeşimizdir. Biz meselelerin çözümünü böyle görürüz. Kardeşlik ruhu ile bu meselelerin çözülmesi gerekiyor. Çok geçmiş olsun. Kendini bilmezlerin biz bu duruma hakim olmasını engelleyeceğiz. Halklar arası kardeşliğin temin edilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi