HABER- FARUK BALIKÇI

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dünya çapında her beş kişiden birinin hayatları boyunca bir kere kansere yakalandığını ifade etti.

Gergerlioğlu, ‘’Kansere yakalanan her dokuz erkekten biri ve her on iki kadından biri bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Kanserle mücadele, 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı problemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilimsel kanıtlara göre, tüm kanser vakalarının en az yüzde 40'ı çeşitli tedavi yöntemleri ve erken teşhisle önlenebilir. Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Kuruluşu (IARC), 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde 2022'de yaklaşık 20 milyon yeni kanser vakası tespit edildiğini ve 9,7 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştır’’dedi.

En çok can kaybı akciğer kanserinden

Gergerlioğlu, Dünya genelinde 2022'de en fazla akciğer kanserinin tespit edildiğini ifade ederek şunları söyledi:

‘’Kadınlarda ise en sık görülen kanser meme kanseridir. 2022'de en çok can kaybına neden olan kanser türü yine akciğer kanseri olup, diğer ölümcül kanser türleri arasında kalın bağırsak, karaciğer, meme ve mide kanserleri bulunmaktadır. Tütün ve alkol kullanımı, obezite, hava kirliliği ve çevresel faktörler gibi etkenler dünya genelindeki kanser vakalarındaki artışın nedenlerindendir.

Türkiye’de 2022’de, 129 bin 672 kişi kanserden yaşamını yitirdi

Türkiye'de 2022'de toplam 240 bin 13 yeni kanser vakası kaydedilmiş olup, bu vakaların 129 bin 672'si ölümle sonuçlanmıştır. Türkiye'de en sık rastlanan kanser türleri arasında akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve meme kanseri bulunmaktadır. Kadınlarda en fazla ölüme neden olan kanserler ise meme, tiroid ve kalın bağırsak; erkeklerde ise akciğer, prostat ve kalın bağırsak kanserleridir. Ölümcül bir hastalık olan kanserin Türkiye’deki seyrinin muhakkak araştırılması gerekir. Bu sebeple Türkiye’de artan kan ser vakalarının araştırılması ve sorunun çözümü için kalıcı çözümler üretilebilmesi için Meclis Araştırması istiyoruz.’’

Muhabir: FARUK BALIKÇI