ÖZEL HABER - Güneş OCAĞAN

Tarihi antik döneme kadar dayanan Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nin küçük rehberi Adem Tunç, turistlere sulara gömülen Hasankeyf'in tarihi yapılarını ve kalıntılarını anlatıyor.

İmam Hatip Ortaokulu'nda 7. sınıf öğrencisi olan Adem Tunç, "Buraya gelen misafirleri karşılıyorum. Onlara birinci, ikinci, üçüncü Hasankeyf’i ve birçok tarihi eserimizi anlatıyorum" dedi.

Hasankeyf'in Küçük Rehberi2


MİSAFİRLERE REHBERLİK EDİYOR

Tunç, Hasankeyf'in tarihi yapılarından olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'ni şöyle anlattı: "Zeynel Bey Türbesi 1462-1482 yıllarında Hasankeyf’te hüküm süren Akkoyunlular’dan kalan tek eser. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu olan Zeynel Bey’in, Osmanlı İmparatorluğu’nun kazandığı 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşı’nda hayatını kaybediyor.

Hasankeyf'in Küçük Rehberi3

Türbe, dışarıdan silindirik, içeriden sekizgen miğfer başı şeklinde iki katlı bir yapıya sahip. Göz alıcı renklere sahip gövde süslemesiyle dikkati çeken türbenin çini mozaiklerinin ise Anadolu’da bir benzerinin olmadığı belirtiliyor. Hasankeyf’te 2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Zeynel Bey Külliyesi, 3 medrese, 1 imaret, 1 türbe, 1 han ve Dicle kenarına yapılmış bir hamamdan oluşuyor. Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait yapılardan oluşan külliyenin medreselerinde geometrik ve bitkisel süslemeler ve çeşitli üsluplarda yazı örnekleri bulunuyor."

Muhabir: Güneş OCAĞA