Suriye'nin Deyr ez Zor vilayetinde trüf mantarı toplayan bir grup kişiye IŞİD tarafından pusu kuruldu. Saldırıda en az 14 sivil ve Suriye ordusuna bağlı Ulusal Savunma Kuvvetleri'ne mensup dört kişi öldürüldü. Bazı kaynaklar, ölü sayısının 40'ın üzerinde olduğunu duyurdu.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) sahadaki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırının dün düzenlendiği belirtildi. SOHR, pusuda en az 18 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Buna göre, 14 sivil hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı. Saldırının düzenlendiği noktaya destek için gönderilen Ulusal Savunma Kuvvetleri mensuplarının dördü de öldürüldü. SOHR'a göre, saldırı sonrasında haber alınamayan 50 kişinin IŞİD tarafından kaçırıldığı düşünülüyor. Saldırıda 12 aracın da ateşe verildiği belirtildi.

Suriye hükümeti yanlısı Dama Post gazetesi ise ölü sayısının 44 olduğunu, trüf eken çiftçilere ait 13 aracın ateşe verildiğini duyurdu.

Suriye'de yetişen trüf mantarı, dünyanın en iyi mantarları arasında gösteriliyor. Mantarlar genellikle şubat ile nisan arasında toplanıyor. Yoksulluk içinde yaşayan yüzlerce Suriyeli bu tarihlerde, IŞİD'in saklanma noktası olmasına ve çok sayıda kara mayını içermesine rağmen, gelir elde edebilmek için mantar toplamak üzere Badiye çölüne gidiyor. Zira ortalama aylık gelirin sadece 18 dolar civarında olduğu ülkede, trüf mantarının kilosu 25 dolara kadar alıcı bulabiliyor.

Şubat ayının son günlerinde de, Badiye'de trüf toplayan 14 köylü, IŞİD'in geride bıraktığı mayınların patlaması sonucu ölmüştü. Olayda sekiz kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ